W niedzielę 13 grudnia br. w kościele Chrystusa Króla w Gdańsku odbyło się trzecie, ostatnie wydarzenie z cyklu „Błogosławieni Kapłani polscy w Wolnym Mieście Gdańsku”.
"Muzyczne Wędrówki Łosia i Basiora" na antenie Radia Gdańsk tym razem miały trochę inny charakter. W Studiu Koncertowym im. Janusza Hajduna wystąpił na żywo zespół 4razywroku. Pochodzący z Żarnowca muzycy zaprezentowali materiał z płyty "Moja Piaśnica", dedykowanej ofiarom niemieckich zbrodni, dokonanych w lasach koło Wejherowa jesienią 1939 roku.
Artykuł Izabeli Mazanowskiej opisujący zbrodnię w Koralewie w pierwszych miesiącach 1939 roku. Zbrodnie niemieckie w okupowanej Polsce to nie tylko obozy koncentracyjne czy obozy zagłady. W pierwszych miesiącach okupacji dziesiątki tysięcy obywateli II Rzeczypospolitej zostało bestialsko zamordowanych przez swoich niemieckich sąsiadów służących w lokalnych formacjach Selbstschutzu.
W piątek 08 maja 2020 r., w godzinach 10:00 -14:00 odbywać się będzie się międzynarodowa konferencja online pt. „Brzemię zwycięstwa. II wojna światowa i jej skutki z perspektywy 75 lat od jej zakończenia”. Konferencja będzie składać się z trzech paneli. Pierwszy zostanie poświęcony pamięci o II wojnie światowej: kultywowaniu, zapominaniu i na jej politycznym wykorzystaniu. W drugim panelu zaproszeni goście naświetlą problemy prawne wynikające z II wojny światowej we współczesnej Europie, takie jak kwalifikacja zbrodni jako ludobójstwa, wzajemnego uznawania granic, czy zasadności odszkodowań. W trzecim panelu uczestnicy konferencji będą poruszać problemy tego, czy zajęcie przez Armię Czerwoną obszaru Europy Wschodniej było wyzwoleniem, czy też nową okupacją, oraz jak upadek komunizmu wpłynął na badania nad II wojną światową. Konferencję objął honorowym patronatem Wicepremier, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński.
Odział Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku wydał w 2019 roku publikację Mateusza Kubickiego pt.: „Zbrodnia w Lesie Szpęgawskim 1939‒1940”. Książkę polecamy osobom zainteresowanym poszerzaniem wiedzy o zbrodni w Lesie Szpęgawskim dokonanej przez Niemców jesienią 1939 roku. W kaźni szpęgawskiej życie stracili przede wszystkim liderzy środowisk czynnie zaangażowanych w budowanie fundamentów niepodległej II Rzeczypospolitej - polscy patrioci.
Zachęcamy do zapoznania się z nowym portalem edukacyjnym IPN-u.
Filharmonia Kaszubska- Wejherowskie Centrum Kultury zaprasza do obejrzenia spektakli teatralnych, które stworzono w tej instytucji Pierwszym spektaklem, który udostępniono jest "12 opowieści na dobre czasy". Inspiracją do stworzenia scenariusza stała się międzywojenna historia Wejherowa. Był to czas wyzwań, wielkich nadziei, rozwoju miasta i inicjatyw społecznych, a impulsem do tego stało się odzyskanie przez Polskę niepodległości. Twórcy sięgnęli do anegdot, starych zdjęć, a także wspomnień Wejherowian m.in. syna burmistrza - Tadeusza Bolduana.
W „Roczniku Polsko-Niemieckim” nr 27 ukazał się artykuł dr hab. Moniki Tomkiewicz „Zbrodnia w Lasach Piaśnickich jako element zbrodni pomorskiej 1939 roku”. Dr hab. Monika Tomkiewicz jest pracownikiem Instytutu Pamięci Narodowej, od wielu lat zajmuje się miedzy innymi badaniem zbrodni niemieckiej dokonanej na ludności polskiej w lasach Piaśnicy koło Wejherowa jesienią 1939 roku. W najnowszej publikacji dr hab. Monika Tomkiewicz prezentuje aktualny stan wiedzy.
Artykuł dr hab. Moniki Tomkiewicz badającej zbrodnię w Lasach Piaśnicy koło Wejherowa. Piaśnica stanowiła swoisty teren eksperymentalny, ponieważ to tutaj po raz pierwszy w Polsce zostały przeprowadzone planowane i masowe mordy na ludności cywilnej. Zbrodnia ta miała też ścisły związek z celami politycznymi III Rzeszy zdobycia nowej przestrzeni życiowej „Lebensraum” i likwidacji polskich elit państwowych tak, by nigdy nie mogło się odrodzić Państwo Polskie.
Z Teresą Patsidis, Dyrektorką Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie rozmawia Iwona Flisikowska
Jarosław Sellin: Muzea są jednymi z najpopularniejszych miejsc, które Polacy dziś odwiedzają.
Zachęcamy do czytania.
Zapraszamy do odwiedzania kalendarza oficjalnych obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Fordońska „Dolina Śmierci” jest miejscem masowego mordu oraz największą zbiorową mogiłą w Bydgoszczy. Miejsce to upamiętnia polską inteligencję, która padła ofiarą operacji "Intelligenzaktion", mającej na celu unicestwienie polskiej inteligencji.
Muzeum Historii Polski zaprasza do oglądnięcia prezentacji internetowej.
Piaśnica, to po obozie koncentracyjnym i zagłady Stutthof, największe miejsce kaźni ludności polskiej na Pomorzu w okresie II wojny światowej - mówi PAP dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis. Utraciliśmy wtedy osoby będące solą, potencjałem Pomorza - podkreśla.
Serwis archiwalnych audycji Polskiego Radia, dokumentujących wydarzenia największego konfliktu zbrojnego w historii świata.
Zachęcamy do zapoznania się z materiałami TVP w temacie II wojny światowej.
Zachęcamy do zapoznania się z portalami tematycznymi dotyczącymi historii najnowszej Polski.
Odkrycie grobów Polaków pomordowanych przez Niemców w Piaśnicy.
W gdańskiej "Panoramie" o śledztwie IPN w sprawie niemieckich zbrodni popełnianych w obozie koncentracyjnym Stutthof.
Nasze Muzeum częścią polityki historycznej MKiDN.
Eksterminacja kilkudziesięciu tysięcy Polaków była wstępem do prowadzonej przez Forstera, gauleitera Gdańska i Prus Zachodnich, polityki germanizacji tych ziem – mówi PAP dr hab. Tomasz Chinciński z Muzeum II Wojny Światowej.
Jednym z jaskrawych przykładów zniekształcania prawdy o przeszłości, czyli prawdy historycznej, jest pojawiające się co jakiś czas pojęcie „polskich” obozów śmierci lub zagłady.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku opracowało i uruchomiło edukacyjny serwis internetowy poświęcony historii Westerplatte