II EDYCJA OGÓLNOPOLSKIEJ AKCJI

09.10.2018

W środę 24 października o godz. 11:00 na starym, zabytkowym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie, nazywanym też „wejherowskimi Powązkami”, Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zainicjuje już po raz drugi ogólnopolską akcję pt. „Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok”. Jej celem jest zachęcenie jak największej liczby osób do tego, by przy okazji sprzątania, porządkowania grobów swoich bliskich zwróciły baczną uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą groby obok i uprzątnęły chociaż jeden z nich. Społeczny i edukacyjno-historyczny projekt ma na celu krzewienie szacunku do nekropolii i Miejsc Pamięci Narodowej poprzez czynne dbanie o opuszczone groby. Akcja potrwa tydzień, do środy 31 października.

- Akcja ma również zainspirować do przemyśleń - wyjaśnia dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis. - W miejscach będących niejednokrotnie zabytkowymi cmentarzami, spoczywają zwykli mieszkańcy miast, miasteczek i wsi, ale też często osoby zasłużone w pamięci społecznej swoim dorobkiem dla Polski i lokalnych społeczności. Osoby te budowały potencjał miejsc tam gdzie mieszkały, pracowały, działały społecznie i na co dzień żyły. Ci ludzie tworzyli kulturę materialną i niematerialną tych miejsc. Jesteśmy im winni żywą, czynną pamięć, jak również dbałość o przekaz pokoleniowy o ich dorobku, o tym, że budowali nasze społeczności miejskie, wiejskie, sąsiedzkie, zawodowe, społeczne i inne. Współcześnie funkcjonujemy przecież na podwalinach ich pracy i dorobku. A szacunek do dziedzictwa kulturowego łatwiej przekazać poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświeceniu osobistego czasu i uprzątnięciu zarośniętych zielskiem starych grobów na naszych cmentarzach.

Włączmy się wszyscy czynnie w dniach od 24 do 31 października br. do ogólnopolskiej akcji "Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok”. Zadbajmy wspólnie o nekropolie i Miejsca Pamięci Narodowej.

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zachęca do udziału w akcji osoby prywatne, szkoły i instytucje. Prosimy o przesyłanie na adres e-mailowy promocja@muzeumpiasnickie.pl fotografii wykonywanych podczas przeprowadzonej akcji sprzątania Miejsc Pamięci Narodowej i nekropoli wraz z danymi o uczestnikach (dane indywidualne osoby, szkoły, organizacji lub instytucji) i miejscu pamięci (lokalizacja, komu jest poświęcone). Zdjęcia zostaną opublikowane na stronie internetowej Muzeum Piaśnickiego i facebookowej stronie instytucji oraz nagrodzone. Nagrodę stanowić będą m.in. egzemplarze unikatowej publikacji wydanej przez Muzeum Piaśnickie pt. „Las Piaśnicki. Fabularyzowany komiks historyczny” autorstwa Tomasza Meringa. Komiks historyczny, który powstał pod nadzorem pracowników naukowych muzeum, obrazuje mechanizm zbrodni popełnionych na polskich warstwach przywódczych w Piaśnicy jesienią 1939 roku. Zgłoszenia uczestnictwa prosimy kierować do koordynatora akcji – Dominika Studnicka, tel. kom. 732-700-446 (promocja@muzeumpiasnickie.pl).

Akcję patronatem objęło Radio Gdańsk i TVP3 Gdańsk. Partnerem został Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku.

Pliki