Pamiątki związane z bł. s. Alicją Kotowską na wystawie

26.09.2016

W siedzibie Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie odbył się wernisaż wystawy jubileuszowej 125-lecia Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego.

Uroczystość rozpoczął koncert chóru Cantores Veiherovienses pod dyrekcją Tomasza Chyły. Po wręczeniu siostrom zmartwychwstankom przez władze powiatu wejherowskiego Medalu Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego nastąpił moment składania życzeń i podziękowań. W imieniu Muzeum Piaśnickiego życzenia złożyła dyrektor Teresa Patsidis.

Po części oficjalnej siostry zmartwychwstanki zaprosiły na jubileuszową wystawę, której elementem są m.in. pamiątki związane z bł. s. Alicją Kotowską, a wśród nich obraz Najświętszej Panny Ostrobramskiej ofiarowany s. Alicji Kotowskiej przez s. prowincjałkę Teresę Kalkstein z okazji przybycia w 1934 r. Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego do Wejherowa.

Wystawę pt."Miłością i Prawdą" można oglądać w Pałacu Przebendowskich i Keyserlingków przy ulicy Zamkowej 2 w Wejherowie.

Błogosławiona Siostra Alicja Kotowska urodziła się w Warszawie w 1899 r. W 1918 r. rozpoczęła studia medyczne na Uniwersytecie Warszawskim. W 1920 r. pełniła funkcję sanitariuszki podczas wojny polsko-bolszewickiej. Za bohaterską służbę została w 1932 r. odznaczona krzyżem Polonia Restituta. W 1934 r. została dyrektorką w gimnazjum w Wejherowie i pełniła tę funkcję do 1939 r. S. Alicja Kotowska została rozstrzelana 11 listopada 1939 r. w lasach Piaśnicy.