Film "PIAŚNICA"

06.01.2019

Po ogólnopolskiej premierze w Warszawie i kaszubskiej w Wejherowie, film dokumentalny "Piaśnica" będzie mogło obejrzeć szersze grono. W czwartek 31 stycznia odbędzie się bezpłatny pokaz w Filharmonii Kaszubskiej w Wejherowie. Wejściówki dostępne są w kasach Wejherowskiego Centrum Kultury (Filharmonia Kaszubska). Ze względu na poruszaną tematykę dokument odpowiedni dla dzieci od 13 roku.

Film „PIAŚNICA” w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. „Młyny historii”, który opowiada o miejscach i okolicznościach pomorskiej zbrodni na polskich elitach w czasie krwawej jesieni 1939 roku. Film „Piaśnica”, pierwszy z całego cyklu, składa się z dwóch ok. 25-minutowych odcinków wzbogacony został archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją. Pierwsza część traktuje o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli w Piaśnicy. Część druga to już opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar. Po raz pierwszy film zaprezentowany został 10 grudnia 2018 roku w Warszawie podczas ogólnopolskiej premiery.

Czas trwania - ok. 55 minut Wstęp na pokaz za okazaniem wejściówek, które można pobierać w kasach Wejherowskiego Centrum Kultury.

Ze względu na poruszaną tematykę odpowiedni dla dzieci od 13 roku.