Oddaliśmy hołd pomordowanym w Piaśnicy

02.10.2016

W Lasach Piaśnickich 2.10.2016 r. odbyły się doroczne uroczystości upamiętniające tragiczne wydarzenia z pierwszych miesięcy II wojny światowej. Hołd pomordowanym oddali licznie zgromadzeni uczestnicy, a wśród nich kombatanci, uczniowie, nauczyciele, harcerze, przedstawiciele stowarzyszeń, władz i instytucji.

Uroczystość rozpoczął program artystyczny w wykonaniu uczniów Samorządowego Gimnazjum w Bolszewie recytujących poezję nawiązującą do tragicznych wydarzeń z 1939 r. W intencji Poległych w obronie Ojczyzny odprawiona została Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. biskupa Wiesława Szlachetki. Przy kaplicy leśnej odbył się apel pamięci i zagrzmiała salwa honorowa oddziału Batalionu Dowodzenia Marynarki Wojennej.

W uroczystościach po raz pierwszy wzięła udział delegacja nowo powstałego Muzeum Piaśnickiego, której przewodziła dyrektor Teresa Patsidis. W imieniu pracowników muzeum złożona została wiązanka kwiatów.

Głównymi organizatorami uroczystości była Gmina Wejherowo oraz Parafia pw. Chrystusa Króla i bł. s. Alicji Kotowskiej. W przyszłym roku cykliczne wydarzenie odbędzie się 1 października 2017 r.

O uroczystościach można przeczytać również na stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.