LOKALNI OJCOWIE NIEPODLEGŁOŚCI – KS. JÓZEF WRYCZA

23.01.2019

Kolejne spotkanie z cyklu „Akademia Niepodległości” odbyło się 8 lutego w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina w Wejherowie. Wykład pt. „Lokalni Ojcowie Niepodległości – ks. Józef Wrycza” wygłosił dr Krzysztof Korda (dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie). Po prelekcji uczestnicy obejrzeli film „Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego.

Organizatorami spotkania, w którym uczestniczyła młodzież ze Szkoły Podstawowych nr 6 w Wejherowie i Szkoły Podstawowej w Bolszewie, byli: IPN Gdańsk, Muzeum Piaśnickie oraz Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina.

Józef Wrycza – ksiądz, wojak, narodowiec, uczestnik życia politycznego II Rzeczypospolitej – przetrwał w pamięci współczesnych jako człowiek zaangażowany w walkę o niepodległość Ojczyzny, gotowy złożyć za jej sprawę najwyższą ofiarę. Józef Wrycza to postać historyczna, kapłan, ale także działacz społeczny, żołnierz oraz polityk związany z Narodową Demokracją. Zaangażowany w ruch młodo kaszubski, „powstaniec” w Chełmży, żołnierz generała Józefa Hallera przyłączającego Pomorze do Polski. I wreszcie Wrycza to przywódca powstańców i wojaków z Kaszub w okresie międzywojennym, polityk endecji, bohater „Gryfa Pomorskiego”, ścigany w okresie drugiej wojny światowej przez Niemców, a po wojnie – przez komunistów.

Z kolei prelegent dr Krzysztof Korda to absolwent historii Uniwersytetu Gdańskiego. W 2013 roku obronił pracę doktorską poświęconą życiu ks. ppłk. Józefa Wryczy, którą napisał pod kierunkiem prof. Józefa Borzyszkowskiego. Zawodowo związany z Miejską Biblioteką Publiczną w Tczewie (dyrektor). Działacz Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego i Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku. Radny powiatu tczewskiego. Współredaktor w latach 2007-2014 (wraz z dr. Michałem Kargulem) rocznika „Teki Kociewskie”. Jego zainteresowania koncentrują się wokół historii najnowszej – ruchu solidarnościowego w latach 80. XX wieku oraz pomorskiego ruchu regionalnego.