PIAŚNICKI LAMENT

09.04.2019

W roku 80-lecia wybuchu drugiej wojny światowej powstaje muzyka do tomiku poezji „Piaśnica oczyma poetów”. Jej autorem jest Szymon Chyliński z Gdańska, który na napisanie oraz wykonanie koncertu otrzymał stypendium kulturalne Miasta Gdańska. Zapraszamy na prawykonanie pieśni z cyklu "Piaśnicki Lament", które odbędzie się 28 kwietnia br. w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdańsku (ul. Łąkowa 34a) o godzinie 19.00. Wystąpi zespół Folk Acoustic.

Projekt "Piaśnicki Lament" w 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej powstał z myślą o upamiętnieniu ofiar oraz w celu szerzenia świadomości społecznej na temat zbrodni w lasach piaśnickich, gdzie w wyniku represji wojennych została wymordowana m.in. pomorska inteligencja, duchowni oraz ludzie psychicznie chorzy. Z rąk niemieckich katów życie straciło tam według różnych źródeł od 10 do 14 tysięcy. Jeszcze zanim zaistniała zbrodnia w Katyniu, na Pomorzu w ramach eksterminacji polskich elit zginęło około 30 tysięcy Polaków. Niestety, 80 lat po II wojnie światowej fakt ten wciąż nie istnieje w zbiorowej świadomości społecznej Polaków.

Na program koncertu składają się wiersze wybranych poetów z tomiku "Piaśnica oczyma poetów" w języku polskim oraz kaszubskim. Nad tłumaczeniami i poprawną wymową języka kaszubskiego czuwa Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie z dyrektorem Tomaszem Fopke na czele. Wsparcie merytoryczne sprawuje Muzeum Piaśnickie w Wejherowie z jego dyrektor Teresą Patsidis.

Prawykonanie utworów odbędzie się 28 kwietnia 2019 roku w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdańsku (ulica Łąkowa 34a) o godzinie 19.00. Wystąpi zespół Folk Acoustic w składzie: Katarzyna Chylińska – wokal, Klaudia Kulwikowska - klarnet, wokal, Hanna Chylińska – skrzypce, Mateusz Kot – kontrabas, Szymon Chyliński - akordeon, wokal.

Na przełomie czerwca i lipca zostanie dokonane nagranie materiału na płytę CD, którą wyda wytwórnia Soliton. Na ten cel otrzymałem część środków w ramach Stypendium dla Twórców kultury Marszałka Województwa Pomorskiego.