WIZYTA STUDYJNA I WARSZTATY FOTOGRAFICZNE

19.06.2019

Ruszył nabór do międzynarodowego projektu „In Between? – image and memory”, który w tym roku skierowany jest do studentów zainteresowanych związkiem sztuk wizualnych z problematyką pamięci. Dwunastu wybranych w międzynarodowej rekrutacji młodych fotografów z różnych krajów Europy spotka się w sierpniu (24-31.08) w Wejherowie oraz pobliskiej Piaśnicy na Pomorzu, aby poznać trudną historię i wielokulturowy charakter tego regionu. Jednym z Partnerów projektu jest Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.

Warsztaty fotograficzne, spotkania z mieszkańcami, wykłady o historii II wojny światowej i rozmowy o trudnej przeszłości to tylko niektóre elementy, które znajdą się w interdyscyplinarnym programie wizyty na dawnym pograniczu polsko-niemieckim. Kaszuby w I połowie XX wieku były bowiem obszarem stykania się kultur niemieckiej i polskiej, oddziałujących na rodzimą kulturę kaszubską. Po I wojnie światowej nowa granica między Polską a Niemcami przebiegała niedaleko Wejherowa. Potem wybuch II wojny światowej rozpoczął najtragiczniejszy rozdział w historii tego regionu.

W przeddzień 80. rocznicy tamtych wydarzeń uczestnicy projektu zajmą się przede wszystkim badaniem lokalnej pamięci o masowych egzekucjach w lasach piaśnickich w okresie od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. Niemcy zamordowali tam kilkanaście tysięcy osób, m.in. przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego oraz mieszkających na terenie Trzeciej Rzeszy Polaków, Czechów i Niemców, sprzeciwiających się ideologii nazistowskiej.

Efektem wizyty studyjnej będzie wystawa fotograficzna, przygotowana pod okiem opiekunki artystycznej projektu Katarzyny Sagatowskiej. Ekspozycja zostanie zaprezentowana na początku września podczas międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Polityka okupacyjna nazistowskich Niemiec. Pomorze jesienią 1939 roku i zbrodnia w Piaśnicy”, której jednym z organizatorów jest Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.

Tegoroczna edycja projektu „In Between?” skierowana jest do osób poniżej 26 roku życia posługujących się językiem angielskim na poziomie co najmniej B2. Zgłoszenia zawierające m.in. krótką notkę biograficzną, portfolio oraz uzasadnienie chęci udziału w projekcie można wysyłać do 7 lipca. Szczegółowy regulamin rekrutacji oraz wytyczne dla kandydatów dostępne są pod adresem: https://enrs.eu/edition/in-between-image-and-memory.

Realizowany od kwietnia 2016 r. cykl wizyt studyjnych "In Between?” czerpie z metodologii historii mówionej. Do tej pory w pięciu edycjach projektu wzięło udział ponad sto młodych osób (poniżej 26 roku życia), które odwiedziło łącznie 18 wielokulturowych regionów Europy. Efektem tych wizyt są m.in. nagrania wywiadów z mieszkańcami współczesnych i dawnych obszarów przygranicznych, dostępne w zasobach EUscreen oraz Europeana Migration. W 2018 roku projekt został wyróżniony Special Mention Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego EUROPA NOSTRA.

Główny organizator: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność

Partnerzy:

- Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej w Warszawie

- Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, Oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie

- Łaźnia – Centrum Sztuki Współczesnej, Gdańsk

- Federalny Instytut ds. Kultury i Historii Niemców w Europie Środkowej i Wschodniej (BKGE), Niemcy

Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Polska, Niemcy, Węgry, Słowacja i Rumunia, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Albanii, Austrii, Czech i Łotwy. www.enrs.eu.