Film „Piaśnica” w gronie zakwalifikowanych do Konkursu Głównego XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci (26 – 29 września / Gdynia).

20.09.2019

Film pt. "Piaśnica" (2017) w reżyserii Mariusza Sławińskiego, zrealizowany przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, w gronie zakwalifikowanych do Konkursu Głównego Festiwalu NNW 2019.

Tematyką Konkursu Głównego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci są filmy dokumentalne poświęcone polskiej historii najnowszej (lata 1939-1989). Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, będące Oddziałem Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1939-1945) zgłosiło do Konkursu swój pierwszy, zrealizowany w ramach cyklu filmów dokumentalnych pn. „Młyny Historii”, film w reżyserii Mariusza Sławińskiego pt. „Piaśnica” (2017). Został on sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Film opowiada o masowych egzekucjach, głównie polskiej ludności cywilnej, rozpoczętych przez Niemców jesienią 1939 roku na Pomorzu. Został wzbogacony między innymi scenami fabularyzowanymi i animacją oraz archiwaliami fotograficznymi i filmowymi. Przy jego realizacji pracowało około 100 osób, w tym aktorzy i statyści z Pomorza. Zdjęcia realizowano między innymi w Wejherowie, na terenie lasu w Piaśnicy oraz w Dąbrówce.

Dziś Organizator Festiwalu poinformował, że Komisja Selekcyjna oraz Dyrektor XI Festiwalu Filmowego NNW zdecydowali o włączeniu do Konkursu Głównego 28 filmów. Z dumą informujemy, iż jest wśród nich nasze dzieło!

Festiwal NNW to cztery dni wypełnione pokazami filmów dokumentalnych i fabularnych, reportażami radiowymi, a także dialogiem kilku pokoleń Polaków. Towarzyszą mu wystawy, instalacje artystyczne i widowiska muzyczne. Jest to najstarszy i jedyny w Polsce festiwal filmowy, tak szeroko traktujący tematykę filmu oraz historii. Festiwal NNW odbywa się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy.