Emisja filmu "Piaśnica" jutro o 20:05 na kanale TVP Historia

02.09.2019

Film „Piaśnica”, zrealizowany przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie o niemieckiej eksterminacji polskich warstw przywódczych na Pomorzu w pierwszych miesiącach wojny 1939 roku, będzie miał jutro (03 września 2019 roku) wyjątkową emisję na kanale TVP Historia o godzinie 20:05.

Dokumentalny obraz wzbogacony został: archiwaliami fotograficznymi i filmowymi z bezpośrednimi świadkami zdarzeń, wypowiedziami ekspertów historyków, scenami fabularyzowanymi rekonstrukcji historycznej i animacją filmową.

Film opowiada o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma polskich patriotów, którzy po inwazji niemieckiej na Polskę jesienią 1939 roku, zginęli w Piaśnicy. Film przedstawia też z góry zaplanowany mechanizm niemieckiej zbrodni w Lasach Piaśnicy wraz z zacieraniem jej śladów, oraz fragmenty archiwalnego filmu Tadeusz Wudzkiego pt. „Las Piaśnicki” z ekshumacji ofiar w 1946 roku.

Film „Piaśnica” (2017) w reż. Mariusza Sławińskiego został ponadto zakwalifikowany do tegorocznego Konkursu Głównego XI Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, który odbędzie się w dniach 26 – 29 września w Gdyni.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia jutrzejszej emisji.