Popremierowe pokazy filmu "Szpęgawsk" w Starogardzie

20.09.2019

29 września w Lesie Szpęgawskim odbędą się uroczystości związane z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Wydarzenie objął Patronatem Narodowym Prezydent RP Andrzej Duda, który prawdopodobnie dokona również odsłonięcia nowego pomnika poświęconego ofiarom niemieckiej zbrodni jesienią 1939 roku na Pomorzu. Uroczystości organizują: Gmina Starogard Gdański, Miasto Starogard Gdański, Powiat Starogardzki, Gmina Pelplin.

Wydarzeniu będą towarzyszyć dwa pokazy filmu "Szpęgawsk", zrealizowanego przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie w ramach dokumentalnego cyklu filmowego pt. "Młyny Historii" dzięki finansowaniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pokazy filmu "Szpęgawsk" odbędą się 29 września 2019 roku w byłym kinie "Sokół" w Starogardzie Gdańskim o godz. 18:30 i 20:00. Zostaną poprzedzone wstępem historycznym. Bezpłatne wejściówki do odebrania w recepcji Starogardzkiego Centrum Kultury.

Film "Szpęgawsk" zrealizowany przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie opowiada o niemieckiej zbrodni popełnionej na polskich warstwach przywódczych w Szpęgawsku. Między wrześniem 1939 a styczniem 1940 roku, w trakcie serii zbiorowych egzekucji, Niemcy w ramach akcji Intelligenzaktion popełnili zbrodnię, która w publikacjach naukowych jest określana liczbą od 5 000 do 7 000 ofiar. W Szpęgawsku zginęli przedstawiciele inteligencji, duchowni, działacze społeczni, gospodarczy, polityczni i inni zaangażowani w budowę II Rzeczypospolitej na Kociewiu, Kaszubach i w innych regionach Pomorza. W Szpęgawsku Niemcy eksterminowali również pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.

Celem zatarcia śladów w miejscach kaźni Niemcy posadzili drzewa. W 1944 roku, na wieść o zbliżającej się sowieckiej ofensywie, na rozkaz Heinricha Himmlera ciała rozstrzelanych osób z dołów śmierci zostały wydobyte, a następnie spalone. Dzięki naocznym świadkom, jak i pośpiechowi Niemców zacierających ślady, po wojnie była możliwa lokalizacja miejsc zbrodni i ekshumacja ofiar, a następnie godne ich upamiętnienie.

Film pt. "Szpęgawsk":
Realizator Wykonawczy – Muzeum Piaśnickie w Wejherowie
Scenariusz – Grzegorz Karbowski, Andrzej Mańkowski
Reżyseria - Grzegorz Karbowski
Zdjęcia – Wojciech Ostrowski
Kostiumy i charakteryzacja – Olga Leszko, Jadwiga Możdżer
Muzyka i wykonanie utworów – Marek Kuczyński
Dźwięk – Wojciech Ostrowski, Witosław Bociąg
Animacja – Marcin Dęga, Alan Krawczyk, Tomasz Dęga
Oprawa Graficzna - Lokomotion
Montaż – Grzegorz Karbowski, Wojciech Ostrowski
Zdjęcia lotnicze - Maciej Jagielski
Casting - Jadwiga Możdżer
Kierownik produkcji - Jadwiga Możdżer
Narracja - Jarosław Tyrański
Nadzór producencki - koordynacja realizacji filmu "Szpęgawsk 1939" w ramach cyklu filmów dokumentalnych "Młyny Historii" - Teresa Patsidis

Konsultacja historyczna: prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski

W filmie wypowiadają się:
Zbigniew Potocki - Kustosz Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim
Piotr Pliszka - Wiceprezes Stowarzyszenie Regionalna Grupy Popularyzacji Mikrohistorii w Starogardzie Gdańskim
Bogdan Dombkowski
Włodzimierz Lipka
Jan Wysocki
Aleksandra Orłowska

Zdjęcia były realizowane jesienią 2017 roku.

UWAGA!
Film przeznaczony dla widzów powyżej 13. roku życia.

Sfinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.