Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok

17.10.2019

"Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok” to III edycja ogólnopolskiej akcji, którą Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zainauguruje w czwartek 24 października o godz. 11:00 na starym, zabytkowym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie, zwanym też „wejherowskimi Powązkami”.

"Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok” to III ogólnopolska akcja, którą Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zainauguruje już w czwartek 24 października o godz. 11:00 na starym, zabytkowym cmentarzu przy ul. 3 Maja w Wejherowie, zwanym też „wejherowskimi Powązkami”.

Celem akcji jest zachęcenie jak największej liczby osób w Polsce do tego, by przy okazji sprzątania i porządkowania grobów swoich bliskich, zwrócić baczną uwagę na zaniedbane, zarośnięte trawą groby obok i uprzątnąć chociaż jeden z nich.

Społeczny wymiar projektu ma na celu krzewienie szacunku do nekropolii, Miejsc Pamięci Narodowej i do osób na nich spoczywających, poprzez czynne dbanie o opuszczone groby. Akcja potrwa tydzień, od 24- 31 października 2019 roku.

Projekt ten ma również zainspirować nas do przemyśleń, że w miejscach będących niejednokrotnie zabytkowymi cmentarzami, spoczywają mieszkańcy miast, miasteczek i wsi, często osoby zasłużone w pamięci społecznej swoim dorobkiem dla lokalnych społeczności i Polski. Ludzie Ci tworzyli kulturę materialną i niematerialną, budowali społeczności miejskie, wiejskie, sąsiedzkie, zawodowe, społeczne i inne. Współcześnie funkcjonujemy na podwalinach ich pracy i dorobku.

Szacunek do dziedzictwa kulturowego łatwiej przekazać młodszym pokoleniom poprzez własny dobry przykład i pracę polegającą na poświeceniu osobistego czasu i uprzątnięciu zarośniętych zielskiem starych grobów na naszych cmentarzach.

Włączmy się wszyscy czynnie w dniach od 24 do 31 października 2019 roku do III ogólnopolskiej akcji "Nie pozwól pamięci zarastać trawą... Sprzątnij grób obok”. Zadbajmy wspólnie o nekropolie i Miejsca Pamięci Narodowej w Polsce.

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zachęca do udziału w akcji osoby prywatne, szkoły, stowarzyszenia, instytucje i inne podmioty. Prosimy o przesyłanie na adres e-mailowy muzeum@muzeumpiasnickie.pl fotografii wykonywanych podczas przeprowadzonej akcji sprzątania Miejsc Pamięci Narodowej i nekropoli wraz z danymi o uczestnikach (kontakt i dane indywidualne osoby/szkoły/organizacji/ lub instytucji) i miejscu pamięci (lokalizacja, komu jest poświęcone).

Najciekawsze zdjęcia z akcji zostaną opublikowane na stronie internetowej Muzeum Piaśnickiego i Facebooku oraz nagrodzone naszymi publikacjami.

Zgłoszenia uczestnictwa w akcji prosimy kierować do koordynatora – Katarzyny Bieszke, tel. (58) 736-11-11, oraz kom. 669-660-365 (muzeum@muzeumpiasnickie.pl).

Na inaugurację akcji uprzejmie prosimy o zabranie w miarę możliwości grabi lub innych narzędzi potrzebnych do prac przy sprzątaniu grobów na cmentarzu.

Pliki