Jan Gwalbert Skubiszewski - urzędnik i społecznik

18.07.2020

Jan Gwalbert Skubiszewski urodził się 18 lipca 1893 roku w Częstochowie. Jego ojciec był inżynierem kolejowym. Jan Skubiszewski uczęszczał do szkoły w Sosnowcu. Następnie uczył się w szkole handlowej w Pabianicach, a od 1913 roku w Wyższej Szkole Technicznej w Mitteweide w Niemczech.

W 1916 roku podczas I wojny światowej został zmobilizowany jako żołnierz armii austriackiej, a następnie wstąpił do Legionów Polskich. Walczył również w wojnie polsko-bolszewickiej. Był komendantem składnic wojennych i warsztatów wojskowych w Sieradzu.

Ostatecznie zamieszkał w Gdyni, z którą związał kolejne lata swojego życia. Rozpoczął pracę jako komendant składnic monopolu tytoniowego. W 1931 roku został urzędnikiem w Oddziale Oświaty i Kultury Wydziału Spraw Społecznych i Zdrowia Komisariatu Rządu w Gdyni. Był również komisarzem rady Szkolnej III okręgu szkolnego. Od roku 1935 roku pełnił funkcję sekretarza Związku Legionów Polskich. Skubiszewski aktywnie działał również na rzecz Miejskiego Komitetu Pomocy Dzieciom i Młodzieży oraz Związku Zachodnim.

Jan Skubiszewski był żonaty z Heleną z domu Milowską. Małżeństwo doczekało się trojga dzieci. Został odznaczony dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi, dwukrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości, Krzyżem Legionów, odznaką I Brygady „Za Wierną Służbę”, medalem „Polska Swemu Obrońcy za wojnę 1918-1921”, brązowym i srebrnym medalem „ Za długoletnią Służbę”. W 1939 roku po wkroczeniu Niemców do Gdyni, w dniu 14 września został aresztowany jako zakładnik. Wkrótce go zwolniono i powtórnie osadzono w areszcie.

W dniu 11 listopada 1939 roku Jan Skubiszewski został przez Niemców zamordowany w Lasach Piaśnicy niedaleko Wejherowa. Po wojnie, podczas ekshumacji jego szczątki rozpoznała rodzina i pochowano go na Cmentarzu Obrońców Wybrzeża w Gdyni - Redłowie.