Wykład profesora Berendta w Wejherowie

17.05.2016

Profesor Grzegorz Berendt przedstawił podczas swojego wykładu najnowszy stan badań na temat zacierania śladów zbrodni niemiecko-nazistowskich na Pomorzu Gdańskim. W prelekcji, która odbyła się 17.05 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Wejherowa, uczestniczyli nauczyciele, uczniowie, członkowie stowarzyszeń, kombatanci i władze samorządowe. Organizatorem spotkania było Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.

Na wykład przybyli m.in. Zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa Piotr Bochiński, Etatowi Członkowie Zarządu Powiatu Wejherowskiego Wojciech Rybakowski i Jacek Thiel. Obecny był również Kierownik Referatu Oświaty i Spraw Społecznych z Urzędu Gminy Wejherowo.

Wykład rozpoczęła dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis określając kierunki rozwoju nowo powstałej placówki mającej upamiętnić ofiary Zbrodni Piaśnickiej. Niszczenie śladów tej zbrodni stanowiło bardzo ważną kwestię poruszaną w wypowiedzi prof. Berendta i późniejszej dyskusji, w której wzięli udział uczestnicy wykładu. Warto zaznaczyć, że wiele głosów z sali pochodziło od reprezentantów młodego pokolenia uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Prof. Berendt przedstawił najważniejsze fakty związane z uruchomieniem w 1942 roku machiny niszczenia dowodów zbrodni popełnianych przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa III Rzeszy na Pomorzu. Akcji nadano klauzulę najwyższego stopnia tajności i opatrzono kryptonimem 1005. Kierownictwo objął Paul Blobel, który wraz ze swoimi współpracownikami zorganizował proces zacierania śladów zbrodni popełnianych przez Niemców. Profesor Berendt przestawił procedury działania zbrodniarzy łącznie z  zatrważającym procesem palenia ciał pomordowanych: - Blobel i jego zastępcy dokonywali inspekcji miejsc, gdzie prowadzono roboty. Liczbę wydobytych i zniszczonych ciał raportowano, kryjąc te informacje pod kryptonimem „meldunków pogodowych”, jako wysokość pułapu chmur mówił naukowiec.

Zrealizowanie akcji pod kryptonimem 1005 spowodowało, że bardzo trudno poznać pełny obraz niemieckich zbrodni na Pomorzu. Niezwykle trudna do oszacowania jest też ostateczna liczba ofiar - również tych, które zamordowane zostały w Lasach Piaśnickich.

Prof. dr hab. Grzegorz Berendt jest członkiem kadry naukowej Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Piastuje funkcję Kierownika Pracowni Historii Żydów. W kręgu jego zainteresowań badawczych są m.in. zagadnienia dotyczące dziejów ludności Pomorza Gdańskiego w XX w. Prof. Berendt jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych dokumentujących m.in. dzieje Pomorza.

Organizator wykładu – Muzeum Piaśnickie – zostało powołane w grudniu 2015. Docelową siedzibą placówki będzie znajdująca w Wejherowie się przy ul. Ofiar Piaśnicy Villa Musica (historycznie siedziba gestapo). Muzeum będzie prowadzić działalność naukową, edukacyjną i kulturalną. Działalność kulturalna będzie nawiązywała do faktu, że w zbudowanej przez zasłużonego wejherowianina dr. Franciszka Panka Villi Musica mieścił się w okresie międzywojennym salon muzyczno-literacki.

MP