ARCYDZIEŁO MUZYKI SYMFONICZNEJ XX WIEKU W WEJHEROWIE

24.09.2023

III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 na sopran i orkiestrę została skomponowana przez Henryka Mikołaja Góreckiego w 1976 roku. Dzieło kompozytor zadedykował swojej żonie. Symfonia składa się z 3 części. W każdej z nich muzykę autor skomponował do słów innego tekstu. Pierwszym jest świętokrzyski XV-wieczny lament maryjny, w którym Matka Boża cierpi pod krzyżem umierającego Syna. Drugim tekstem są słowa wyryte w 1944 roku przez młodziutką Helenę Błażusiak na ścianie celi w niemieckiej katowni Gestapo "Palace" w Zakopanem. Trzeci tekst jest z opolskiej pieśni ludowej, z okresu powstań śląskich, w której matka lamentuje nad utratą syna. Muzyka w utworze tym - jak pisał Maciej Jabłoński - jest często jedynie pretekstem, środkiem dla wyrażenia komunikatu natury eschatologicznej (archetyp matki w obliczu śmierci dziecka), połączonego z olbrzymim ładunkiem ekspresji. Symfonia po osiemnastu latach od powstania, dzięki nagraniu zespołu London Sinfonietta stała się bestsellerem i rozeszła się w ponadmilionowym nakładzie na całym świecie, wchodząc do kanonu arcydzieł muzyki symfonicznej XX wieku.

Henryk Mikołaj Górecki (1933 - 2010) – kompozytor tworzący głównie w nurcie współczesnej muzyki poważnej XX i XXI wieku oraz pedagog – profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach. Całe życie związany był ze Śląskiem. Górecki był twórcą przekazującym ważne przesłania w swojej twórczości artystycznej. Ponadto w większości jego utworów przejawia się również postawa artysty – chrześcijanina, otwartego także na sferę sacrum i traktującego sztukę w kategoriach religijnych oraz transcendentalnych. Światową sławę przyniosło mu dzieło pn. III Symfonia „Symfonia pieśni żałosnych” op. 36 na sopran i orkiestrę, którą skomponował w 1976 roku. W 1992 roku III Symfonia trafiła na brytyjskie i amerykańskie listy przebojów. Kompozytor był Kawalerem Orderu Orła Białego, wyróżniony został Orderem św. Grzegorza Wielkiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Laureat wielu nagród i wyróżnień polskich oraz zagranicznych m.in. Międzynarodowej Trybuny Kompozytorów UNESCO w Paryżu, Szczecińskiego Konkursu Kompozytorów, Związku Kompozytorów Polskich, Nagrody Muzycznej Polskiego Radia, nagrody metropolity katowickiego „Lux ex Silesia”. Górecki był także doktorem honoris causa Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Akademii Muzycznej w Katowicach - pierwszy doktorat honorowy tej uczelni, Akademii Muzycznej w Krakowie, również Uniwersytetu Katolickiego w Waszyngtonie, uniwersytetu Michigan w Ann Arbor, uniwersytetu Victoria w Victorii i uniwersytetu w Montrealu. Został także honorowym obywatelem Katowic, Rybnika i  Bielska-Białej.