OBCHODY W WEJHEROWIE NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI OFIAR NIEMIECKIEJ ZBRODNI POMORSKIEJ 1939 ROKU

03.10.2023

W dniu 02.10.2023 r. odbyły się Wejherowie obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckiej Zbrodni Pomorskiej 1939 r., których organizatorem było Muzeum Piaśnickie w Wejherowie we współpracy z Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku oraz Kaszubsko-Kociewskim Stowarzyszeniem im. Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski.

Uroczystość została poprzedzona złożeniem na grobach ofiar w Lasach Piaśnicy kwiatów przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Posła na Sejm RP – Marcina Horałę, Teresę Patsidis - Zastępcę Dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie i przedstawicieli współorganizatorów obchodów oraz innych gości.

W Kościele pw. Chrystusa Króla i bł. Siostry Alicji Kotowskiej w Wejherowie ks. Infułat Daniel Nowak, proboszcz parafii odprawił w tym dniu Mszę św. w intencji ofiar zamordowanych przez Niemców w Piaśnicy i innych miejscach na Pomorzu w 1939 roku oraz podczas II wojny światowej.

Obchody w Muzeum Piaśnickim w Wejherowie rozpoczęły się hymnem państwowym, który odegrała Orkiestra Wojskowa z Elbląga. Następnie wyświetlono spot filmowy pn. ,,Niemiecka zbrodnia pomorska 1939" ukazujący miejsca kaźni ofiar na Pomorzu. Po filmie, powitała gości i zabrała głos Teresa Patsidis Zastępca Dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie. Następnie okolicznościowe przemówienia wygłosili zaproszeni goście: Edmund Głombiewski Wicestarota Powiatu Lęborskiego, który w imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego odczytał list, Poseł do Parlamentu Europejskiego Anna Fotyga, Waldemar Szulc Zastępca Dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Roman Dambek Prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski, dr Daniel Czerwiński Naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Oddziału IPN w Gdańsku”.

Po oficjalnych wystąpieniach Apel Pamięci odczytał Komendant Garnizonu Wejherowo, komandor podporucznik Marcin Grzywacz, po czym nastąpiło oddanie salwy honorowej. Następnie w Muzeum, w "Ogrodzie Pamięci" pod pomnikiem ofiar niemieckiej zbrodni pomorskiej 1939 r., kwiaty złożyli: w imieniu Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego - Roman Dambek Prezes Kaszubsko-Kociewskiego Stowarzyszenia im. TOW Gryf Pomorski, w imieniu Wiceprezesa Rady Ministrów Jarosława Kaczyńskiego - Edmund Głombiewski Wicestarosta Powiatu Lęborskiego oraz wszyscy goście zabierający wcześniej głos.

Po złożeniu kwiatów Teresa Patsidis Zastępca Dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie podziękowała służbom mundurowym, które zadbały o szczególny uroczysty charakter obchodów i zapewniły ceremonialny przebieg wydarzenia: Jednostkom Wojskowym Garnizonu Wejherowo, Batalionowi Dowodzenia Marynarki Wojennej, 18 Wojskowemu Oddziałowi Gospodarczemu Wejherowo, a także Orkiestrze Wojskowej z Elbląga.

Zwieńczeniem obchodów był uroczysty koncert pn. "Pamiętamy, by czas nie zaćmił i w niepamięć nie obrócił", ku czci ofiar niemieckiej zbrodni pomorskiej 1939 roku, który odbył się w Kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Wejherowie. Koncert został poprzedzony modlitwą za ofiary niemieckiej zbrodni pomorskiej 1939 roku, którą poprowadził ks. kanonik Andrzej Nowak - proboszcz parafii.

Orkiestra Filharmonii Narodowej z Warszawy pod batutą Andrzeja Borejki oraz Izabela Matuła - sopran, wykonali III Symfonię op. 36 „Symfonię pieśni żałosnych" Henryka Mikołaja Góreckiego, arcydzieło muzyki XX wieku. Publiczność nagrodziła występ artystów owacją na stojąco, po czym wykonawcy koncertu zagrali na zakończenie obchodów Adagio na smyczki op. 11 Samuela Barbera.