Zaproszenie na wykład

02.05.2016

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zaprasza na otwarty wykład prof. Grzegorza Berendta pt. „Zacieranie śladów zbrodni niemiecko-nazistowskich na Pomorzu Gdańskim w 1944 r. Działalność komanda 1005”. Wykład odbędzie się 17 maja o godz. 16.00 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Wejherowie przy ul. 12 Marca 195.

Na nasze wydarzenie zapraszamy uczniów, nauczycieli, członków stowarzyszeń i wszystkich zainteresowanych zagadnieniem. Ze względu na tematykę spotkania zalecane jest uczestnictwo osób w wieku od 13 roku życia. Podczas prelekcji omówione zostaną kwestie związane z niszczeniem przez funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa III Rzeszy Niemieckiej dowodów masowych zbrodni popełnianych od początku II wojny światowej na ludności cywilnej Polski i innych podbitych państw. Akcji tej nadano kryptonim 1005 i klauzulę najwyższej poufności. W 1944 r. przystąpiono do realizowania jej na Pomorzu Gdańskim i Kujawach. W trakcie wykładu zostanie przedstawiony obecny stan wiedzy na temat tego, kto i z jakim skutkiem realizował akcję 1005 na terenie Okręgu Rzeszy Gdańsk-Prusy Zachodnie. Akcja ta była także ostatnim aktem zbrodni piaśnickiej.

Prof. dr hab. Grzegorz Berendt jest członkiem kadry naukowej Uniwersytetu Gdańskiego i Instytutu Pamięci Narodowej. Piastuje funkcję Kierownika Pracowni Historii Żydów. W kręgu jego zainteresowań badawczych są m.in. zagadnienia dotyczące dziejów polskich Żydów i ludności Pomorza Gdańskiego w XX w. Prof. Berendt jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych - m.in. „Żydzi na gdańskim rozdrożu (1945-1950)”; „Żydzi na terenie Wolnego Miasta Gdańska w latach 1920–1945”; „Danuta Siedzikówna „Inka” (1928–1946)” [wraz z Marzeną Kruk]; „II wojna światowa w Lęborku i okolicy”. Wstęp na wykład jest bezpłatny.

MP