Antywojenne przesłanie podczas uroczystości rocznicowych

10.05.2017

Na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof w 72. rocznicę jego wyzwolenia zabrzmiało mocne przesłanie - "Nigdy więcej wojny!". Słowa popłynęły z ust byłego więźnia - Czesława Lewandowskiego - powstańca warszawskiego, któremu udało się przeżyć także gehennę ewakuacji obozu. Przesłanie antywojenne i przestroga przed nienawiścią zbrodniczych ideologii wynikało z przemówień i rozmów uczestniczących w uroczystościach byłych więźniów, a także modlitwy ekumenicznej.

W uroczystości zorganizowanej 9 maja 2017 r. przez Muzeum Stutthof w Sztutowie pod Honorowym Patronatem Ministra Jana Józefa Kasprzyka, Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wzięło udział kilkaset osób, w tym delegacja Muzeum Piaśnickiego z dyrektor Teresą Patsidis na czele. Oprawę obchodów zapewniła Kompania i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej RP.

Poza tradycyjnymi elementami obchodów, jakimi są przemówienia, program artystyczny i składanie wiązanek pod pomnikiem, odbyła się również ceremonia odsłonięcia wyremontowanego pomnika upamiętniającego Obóz Żydowski w KL Stutthof (Judenlager).

Muzeum Stutthof w Sztutowie zaprezentowało podczas uroczystości swój nowy nabytek - imadło używane w obozowym warsztacie. Imadło pozyskane po wyzwoleniu przez Wiktora Melerskiego używane było przez wiele lat w garażu. Urządzenie zostało w latach 50. rozpoznane przez byłego więźnia KL Stutthof - Romana Tarnowskiego. Teraz stanie się częścią nowej wystawy stałej, nad którą pracuje Muzeum Stutthof w Sztutowie.

Obóz koncentracyjny Stutthof został wyzwolony 9 maja 1945 r. Pomiędzy godziną 7 a 8 rano wojska armii radzieckiej wkroczyły na jego teren. W obozie znajdowało się jedynie około 140 więźniów, którzy nie wzięli udziału w zarządzonej wcześniej ewakuacji.