Poznawali historię Piaśnicy

14.05.2018

"(...) Trwa człowiek poza progiem śmierci w mogiłach i kryptach. Trwa człowiek, który odszedł, w tych, co po nim przychodzą. Trwa człowiek, który nadchodzi, w tych, co odeszli (...)"

7 maja br. Muzeum Piaśnickie w Wejherowie gościło kilkuosobowe reprezentacje szkół z terenu Mierzei Wiślanej i Żuław. Młodzież przyjechała do Wejherowa, aby w ramach 3-dniowych obchodów Dni Patrona „Pamięci Ofiar Stutthofu”, jeden dzień przeznaczyć na zajęcia edukacyjne w Piaśnicy i upamiętnić tam pomordowanych. Po Lasach Piaśnickich gości oprowadzał dr Mateusz Ihnatowicz.

Aby jeszcze bardziej przybliżyć młodzieży historię jednego z pierwszych miejsc masowych egzekucji podczas II wojny światowej, pracownicy Muzeum Piaśnickiego wręczyli uczniom i ich opiekunom fabularyzowany komiks historyczny autorstwa Tomasza Meringa pt. „Las piaśnicki”.

Podczas obchodów trwających od poniedziałku do środy, przedstawiciele szkół z Krynicy Morskiej, Sztutowa, Stegny, Mikoszewa, Tujska i Lubieszewa wspólnie spędzali czas ucząc się historii. Cieszymy się, że w planie projektu znalazła się również lekcja o zbrodni w Lasach Piaśnickich.

Organizatorem była Szkoła Podstawowa w Sztutowie, przy współudziale Muzeum Stutthof.