Aktualności

"Po wystrzałach na Westerplatte najbardziej symptomatyczną tragedią jest właśnie Piaśnica i tzw. zbrodnia pomorska.

Na Pomorzu jesienią 1939 roku życie straciło ok. 30tys polskich elit, Polaków. To byli ludzie, którzy przede wszystkim pracowali w okresie Niepodległej na rzecz polskości Pomorza, to byli ludzie aktywni, liderzy swoich środowisk.

Niemcy przygotowali wcześniej tzw. listy proskrypcyjne i metodycznie aresztowali Polaków, trafiali pod wskazane adresy. Polacy trafiali do miejsc aresztowań, skąd wywożeni byli do miejsc straceń.

To była Piaśnica - jedno z pierwszych, największych takich miejsc, poligon doświadczalny straceń masowych ludności cywilnej na Pomorzu. A takich miejsc na Pomorzu było około 900..." - mówiła Dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, Teresa Patsidis w wywiadzie dla Forum Panoramy TVP Gdańsk, przedstawiając następnie program wydarzeń Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Forum Panoramy 14.08.2019: