Konferencja – wokół stulecia Biskupstwa Gdańskiego

W dniach 20-28 maja 2026 roku w Auli Jana Pawła II przy Seminarium Duchownym w Gdańsku-Oliwie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Czas burzenia i czas budowania – wokół stulecia biskupstwa gdańskiego 1925-2025”. Organizatorem konferencji był Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Gdańsku i Archidiecezja Gdańska. W długim szeregu prelegentów swoje referaty zaprezentowali, między innymi, współpracujący z Muzeum Piaśnickim profesor Uniwersytetu Gdańskiego dr hab. Grzegorz Berendt oraz pracownik UG i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku dr Jan Daniluk. W konferencji uczestniczył w dniach 26-27 maja adiunkt Muzeum Piaśnickiego Mirosław Lademann.
W referatach dotyczących okresu Wolnego Miasta Gdańska i II wojny światowej prelegenci wspomnieli o zbrodni piaśnickiej oraz siostrze Alicji Kotowskiej, beatyfikowanej w 1999 roku w Warszawie przez Jana Pawła II, jako przykładach martyrologii i chwały diecezji gdańskiej. Warto przypomnieć, że dekretem metropolity gdańskiego z 23 lutego 2016 roku błogosławiona Alicja Kotowska zmartwychwstanka ustanowiona została patronką sanktuarium piaśnickiego.





