Prezes IPN odwiedził Muzeum Piaśnickie w Wejherowie

31.08.2016

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Jarosław Szarek odwiedził 30.08.2016 r. Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Podczas wizyty oddał hołd pomordowanym w lasach piaśnickich składając wiązanki kwiatów przy pomniku poświęconym ofiarom zbrodni oraz na jednym z masowych grobów. Prezes IPN zainaugurował również obecność muzeum w Internecie uruchamiając stronę instytucji, która od wczoraj dostępna jest pod adresem www.muzeumpiasnickie.pl.

Wizyta w miejscu straceń rozpoczęła się pod pomnikiem piaśnickim, skąd Prezes IPN wraz z dyrektor Muzeum Piaśnickiego Teresą Patsidis oraz dyrektorem Oddziału IPN w Gdańsku prof. dr. hab. Mirosławem Golonem udali się do kaplicy-mauzoleum i na symboliczny grób bł. s. Alicji Kotowskiej. Kolejna część wizyty miała miejsce w wejherowskim biurze Muzeum Piaśnickiego, w którym Prezes IPN po raz pierwszy wybrał adres strony internetowej www.muzeumpiasnickie.pl.

Strona Muzeum Piaśnickiego jest stworzona tak, aby każdy jej odbiorca mógł szybko znaleźć treści, które go interesują. Ułatwia to przejrzystość układu treści i nowoczesna nawigacja. Z serwisu można wygodnie korzystać za pośrednictwem komputera, tabletu, smartfonu. Ważnym blokiem tematycznym strony jest ten poświęcony historii piaśnickiej zbrodni. Opisy kwestii związanych z tematem zostały przygotowane tak, aby w przystępny sposób zapoznawać odbiorcę z zagadnieniami.

Pracownicy muzeum przygotowali na okoliczność wizyty małą wystawę części pozyskanych już pamiątek, które wzbogacą wystawę stałą w docelowej siedzibie instytucji. Wśród nich był m.in. gryps pisany przez jedną z sióstr Panek po aresztowaniu jej przez Niemców. Siostry Kazimiera i Stanisława - córki dr. Franciszka Panka, lekarza i działacza społecznego przedwojennego Wejherowa - zostały zamordowane w Piaśnicy. W willi dr. Panka będzie w przyszłości mieścić się siedziba Muzeum Piaśnickiego. Zdjęcia z budowy obiektu w dwudziestoleciu międzywojennym również znalazły się na zaimprowizowanej wystawie.

Podczas otwarcia wystawy do zgromadzonych w Muzeum Piaśnickim gości zwrócił się za pośrednictwem przekazu multimedialnego Jarosław Sellin Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Podczas rozmowy Prezesa IPN i dyrektor Muzeum Piaśnickiego podsumowano dotychczasową współpracę instytucji w zakresie kwerend w archiwach zagranicznych, dzięki którym udało się dotrzeć m.in. do zeznań oprawców piaśnickich uzyskanych przez prokuratorów niemieckich w toku śledztw prowadzonych w latach 60. i 70. XX w. Omówione zostały kolejne działania zmierzające do lepszego poznania okoliczności zbrodni popełnionej przez Niemców w pierwszych miesiącach II wojny światowej. Kolejne poszukiwania dokumentów mają się rozpocząć we wrześniu w archiwach amerykańskich.