POKAZY FILMU W MARCU

11.03.2019

Do końca lutego 2019 roku, podczas kilkunastu projekcji film „Piaśnica” obejrzało już ponad 3.300 widzów. A to nie koniec, bowiem przed nami kolejne spotkania. - Cały czas czynimy starania, aby film dotarł do jak największej liczby odbiorców, a tym samym wiedza o zbrodni pomorskiej 1939 roku zataczała coraz szersze kręgi – zapewnia dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis.

W środę 27 lutego przedstawiciele wejherowskiego Muzeum gościli w Muzeum II Wojny Światowej. Celem wizyty było pokazanie „Piaśnicy” oraz omówienie ewentualnej współpracy związanej z prezentowaniem tego filmu w repertuarze Kina Muzeum. W projekcji uczestniczyli m.in.: dr hab. Grzegorz Berendt - Zastępca Dyrektora ds. naukowych, Waldemar Kowalski - Kierownik Działu Dokumentacji Filmowej, Joanna Dobrowolska-Janiec, specjalista ds. kina Muzeum II Wojny Światowej, pracownicy MIIWŚ.

Po projekcji była okazja do podzielenia się wrażeniami i wyrażenia opinii na temat filmu. Cieszymy się, że spotkał się on z pozytywnym odbiorem przedstawicieli Muzeum II Wojny Światowej, doceniono jego walory edukacyjne i dzięki temu już wkrótce "Piaśnica" znajdzie się w repertuarze Kina Muzeum, w którym nie brakuje produkcji historycznych i wojennych, a także ambitnego współczesnego kina oraz filmów dokumentalnych. Dzięki temu z naszą produkcją zapoznać się będą mogli mieszkańcy Gdańska i goście odwiedzający MIIWŚ. O szczegółach i terminach projekcji będziemy informować.

- Chcemy prezentować filmy bezpośrednio związane tematycznie z działalnością naszego muzeum, ale jednocześnie nie chcemy zamykać się na tylko jeden filmowy nurt. "Muzeum" ma być kinem kameralnym, w którym widzowie mogą obejrzeć filmy o wysokich walorach artystycznych i edukacyjnych. Chcemy nawiązywać w ten sposób do tradycji kin studyjnych i to na nich zamierzamy się wzorować. Pragniemy też, by nowe kino było miejscem spotkań i dyskusji z ludźmi kina, cenionymi twórcami oraz historykami - mówi Joanna Dobrowolska-Janiec, specjalista ds. kina Muzeum II Wojny Światowej.

Lasy Piaśnickie… Tu, w cieniu drzew – niemych świadków tragicznych zdarzeń – jesienią 1939 roku Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje na ludności cywilnej. Z rąk niemieckich katów życie straciło według różnych źródeł od 10 do 14 tysięcy. Jeszcze zanim zaistniała zbrodnia w Katyniu, na Pomorzu w ramach eksterminacji polskich elit zginęło około 30 tysięcy Polaków. 80 lat po II wojnie światowej fakt ten wciąż nie istnieje w zbiorowej świadomości społecznej Polaków. Muzeum Piaśnickie podejmuje działania, by to się zmieniło…

Najbliższe projekcje:

3 marca | PUCK | godz. 17.00 i 19.00

10 marca | JASTRZĘBIA GÓRA | kościół pw. św. Ignacego Loyoli | godz. 16.00

15-17 marca | CZĘSTOCHOWA |  VI Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych

23 marca | SŁAWOSZYNO |  Dom Kultury, ul. Floriana Ceynowy 17 | godz. 18.00 | Informacje i zapisy: sołtys Irena PARUS | tel. 530-784-793

24 marca | STARZYNO | OSP w Starzynie, ul. Żarnowiecka 16 | godz. 17.00 i 19.00 | Informacje i zapisy: Mateusz LIECAU | tel. 786-133-582

25 marca | NOWY DWÓR GDAŃSKI | Żuławski Park Historyczny, ul. Kopernika 17 | godz. 10.00, 11.00, 12.00 - pokazy dla szkół; godz. 19.00 - pokaz otwarty dla mieszkańców | Informacje: 55 247-57-33, kom. 518-263-676

26 marca | LUBOCINO |  Szkoła Podstawowa im. Jana Drzeżdżona, Lubocino 10 | godz. 15.00 | Informacje: sekretariat szkoły | tel. 58 673 71 37

26 marca | LEŚNIEWO |  OSP w Leśniewie, ul. Starowiejska 16 | godz. 18.30 | Informacje i zapisy: Jadwiga Siniczyn | tel. 782-978-957

27 marca | GDYNIA | I Akademickie Liceum Ogólnokształcące | dwa pokazy dla uczniów szkoły

27 marca | STRZELNO | Wiejski Dom Kultury, ul. Bałtycka 14 | godz. 19.00 | Informacje i zapisy: Emilia Kempa | tel. 728-776-750