KWIECIEŃ Z MUZEUM PIAŚNICKIM W WEJHEROWIE

08.04.2019

Do końca lutego 2019 roku film „Piaśnica” obejrzało ponad 3.300 widzów. W marcu odbyło się kilkanaście kolejnych projekcji, dzięki czemu znów przybyło nam widzów. Odwiedziliśmy takie miejscowości jak: Puck, Jastrzębia Góra, Częstochowa, Sławoszyno, Starzyno, Lubocino, Leśniewo, Strzelno, Luzino, Gniewino i Werblinia. Zaprezentowaliśmy film uczniom ze szkół w Nowym Dworze Gdańskim (trzy pokazy w Żuławskim Parku Historycznym) oraz Gdyni (dwa pokazy w I Akademickimi LO).

W kwietniu kontynuujemy promocję Piaśnicy jako jednego z największych - po Stutthofie - miejsc kaźni na Pomorzu. W Lasach Piaśnickich, w cieniu drzew – niemych świadków tragicznych zdarzeń – jesienią 1939 roku Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje na ludności cywilnej. Życie straciło według różnych źródeł od 10 do 14 tysięcy. Jeszcze zanim zaistniała zbrodnia w Katyniu, na Pomorzu w ramach eksterminacji polskich elit zginęło około 30 tysięcy Polaków. 80 lat po II wojnie światowej fakt ten wciąż nie istnieje w zbiorowej świadomości społecznej Polaków. Muzeum Piaśnickie podejmuje działania, by to się zmieniło…

- Cały czas podejmujemy starania, aby to się zmieniło. Chcemy, by film dotarł do jak największej liczby odbiorców, a tym samym wiedza o zbrodni pomorskiej 1939 roku zataczała coraz szersze kręgi – zapewnia dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis. - Dzięki tym pokazom krzewimy nie tylko pamięć i wiedzę o Piaśnicy i innych miejscach zbrodni na Pomorzu, ale i nawiązujemy bezcenne kontakty z rodzinami ofiar.

W kwietniu odwiedzimy m.in. Domatówko, Jastarnię, Białogórę, Krokowę, Gdańsk, ponownie Puck i Gdynię.

Szczególną uwagę chcielibyśmy zwrócić jeszcze na dwa wydarzenia, do udziału w których serdecznie zapraszamy. Pierwszym jest współorganizowane z Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku spotkanie w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku pn. „Niepodległa na Pomorzu: Piaśnica” (23 kwietnia, 18.00). Stanowi ono rozwinięcie i uzupełnienie zorganizowanej przez NCK wycieczki literackiej pt. „Niepodległa na Pomorzu”, która odbyła się we wrześniu 2018 r. pod przewodnictwem dr. Andrzeja Kasperka. Tym razem tematem będzie zbrodnia w Piaśnicy: szereg zbiorowych egzekucji dokonanych przez niemieckich okupantów na pomorskiej inteligencji w 1939 i 1940 r. Podczas spotkania zaprezentowany zostanie film „Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego. Słowo wstępne wygłosi Teresa Patsidis, Zastępca Dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnicy.

Drugiem wydarzeniem (28 kwietnia, godz. 19.00) jest projekt „Piaśnicki Lament” w 80-tą rocznicę wybuchu II Wojny Światowej, który powstał z myślą o szerzeniu świadomości społecznej na temat zbrodni w lasach piaśnickich. Na program koncertu składają się wiersze wybranych poetów z tomiku „Piaśnica oczyma poetów” w języku kaszubskim oraz polskim. Prawykonanie utworów odbędzie się w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP w Gdańsku (ulica Łąkowa 34a). Wystąpi zespół Folk Acoustic w składzie: Katarzyna Chylińska – wokal, Klaudia Kulwikowska - klarnet, wokal, Hanna Chylińska – skrzypce, Mateusz Kot – kontrabas i Szymon Chyliński - akordeon, wokal.

Zapraszamy na kwietniowe projekcje i wydarzenia:

2 kwietnia | Domatówko | Wiejski Klub Kultury | godz. 18.00

3 kwietnia | JASTARNIA | aula Szkoły Podstawowej | godz. 18.00

10 kwietnia | KROKOWA | Zamek w Krokowej | godz. 18.00

11 kwietnia |PUCK| pokazy dla uczniów

12 kwietnia | GDYNIA | Muzeum Miasta Gdynia | godz. 17.00

13 kwietnia | BIAŁOGÓRA | Dom Ludowy | godz. 19.00

17 kwietnia | GDAŃSK | Kościół pw. św. Urszuli Ledóchowskiej, ul. Cieszyńskiego 1 | godz. 18.45

5-8 kwietnia | VII DNI PIAŚNICKIE

23 kwietnia | „Niepodległa na Pomorzu: Piaśnica” | GDAŃSK | Ratusz Staromiejski | godz. 18.00

28 kwietnia | koncert PIAŚNICKI LAMENT | GDAŃSK | kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, ulica Łąkowa 34a | godz. 19.00