Ponad 100 mieszkańców Gminy Kosakowo uczestniczyło w miniony piątek, 14 czerwca, w projekcji filmu „Piaśnica” w reżyserii Mariusza Sławińskiego. Przypomnijmy, że film zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie przy finansowym wsparciu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Spotkanie, które prowadził Michał Przysiecki, radny Gminy Kosakowo, odbyło się – dzięki życzliwości i zaangażowaniu Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo Anny Paturej – w Gminnym Domu Kultury w Pierwoszynie.
Do tematu niemieckiej zbrodni w Piaśnicy wprowadził Krzysztof Dziadziuszko, pracownik naszego Muzeum, który przedstawił historię ataku Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku oraz eksterminacji polskiej ludności w Lasach Piaśnickich.
Następnie głos zabrał Zygmunt Miszewski, historyk regionalista, który wspomniał o kilku mieszkańcach gminy Kosakowo zamordowanych w Piaśnicy i przedstawił życiorysy dwóch z nich: ks. Jana Jakubowskiego oraz nauczyciela i kierownika szkoły powszechnej w Pierwoszynie Jana Koszałki. Na projekcji filmu, co warto podkreślić, gościła córka i dwaj wnukowie J. Koszałki. Posiadane przez rodzinę informacje wskazują, że został on aresztowany i wywieziony do Piaśnicy. Jego ciała jednak nigdy nie odnaleziono, najprawdopodobniej więc zostało spalone. Na jednym ze zbiorowych grobów rodzina postawiła symboliczny krzyż. W ten sposób chce pielęgnować pamięć o ojcu i dziadku…
Po projekcji głos zabrał Sebastian Draga, mieszkaniec tej gminy, pasjonat historii, właściciel mobilnego muzeum oraz bogatej kolekcji pamiątek związanych z obroną Wybrzeża 1939 r., rekonstruktor, odtwórca roli w filmie „Piaśnica”. Opowiedział o swoim udziale w filmowej produkcji Muzeum Piaśnickiego, pracy na planie, jak również o swojej pasji, jaką są historia i rekonstrukcja historyczna.
Dziękujemy Dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kosakowo Annie Paturej i radnemu Michałowi Przysieckiemu za zaangażowanie w organizację spotkania, wszystkim prelegentom oraz Mieszkańcom Gminy Kosakowo za zainteresowanie i tak liczny udział w wydarzeniu.
Jednocześnie raz jeszcze zwracamy się do wszystkich posiadających wiedzę o tych, którzy zginęli w Lasach Piaśnickich (być może z relacji bliskich, znajomych lub sąsiadów), aby nawiązali kontakt z naszą instytucją w celu przywrócenia na karty historii pamięci o ofiarach.
Udostępnij: