Program wydarzeń Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie

21.08.2019

"Nowe publikacje, obrazy filmowe, spotkania w międzynarodowej obsadzie, akcje społeczne - wszystko po to, aby pokazać skalę bestialstwa Niemców jesienią 1939 roku, kiedy to przystąpili do masowej i planowej eksterminacji tysięcy Polaków - mieszkańców Pomorza."

Po wystrzałach na Westerplatte największą tragedią była Piaśnica i tzw. zbrodnia pomorska. "Na Pomorzu jesienią 1939 roku życie straciło ok. 30 tys. polskich elit. Byli to ludzie, którzy w okresie Niepodległej pracowali na rzecz polskości Pomorza, aktywni liderzy swoich środowisk." - mówiła w Forum Panoramy Telewizji Gdańsk Dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, Teresa Patsidis.

Niemcy przygotowali wcześniej tzw. listy proskrypcyjne i po wybuchu II wojny światowej nastąpiły natychmiastowe, metodyczne aresztowania Polaków. Z miejsc przetrzymywania aresztanci byli wywożeni przez Niemców do miejsc straceń. Piaśnica to jedno z pierwszych, największych miejsc eksterminacji polskich warstw przywódczych, poligon doświadczalny masowych straceń ludności cywilnej na Pomorzu w okresie jesieni 1939 roku. Natomiast miejsc tych było w owym czasie setki - wyjaśniała Dyrektor Muzeum Piaśnickiego, przedstawiając następnie program wydarzeń Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie w związku z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Forum Panoramy 14.08.2019 r. [kliknij poniżej w zdjęcie] :