Już 24 sierpnia dwunastu wybranych w międzynarodowej rekrutacji młodych fotografów z różnych krajów Europy spotka się w Wejherowie, aby poznać trudną historię i wielokulturowy charakter tego regionu. Młodzi artyści wezmą udział w międzynarodowym projekcie „In Between? – image and memory”, który w tym roku skierowany jest do studentów zainteresowanych związkiem sztuk wizualnych z problematyką pamięci.
Warsztaty fotograficzne, spotkania ze świadkami historii, m.in. z gdańską graficzką i malarką Aleksandrą Baliszewską-Walicką, a także wykłady o historii II wojny światowej i rozmowy o trudnej przeszłości to tylko niektóre elementy, które znajdą się w interdyscyplinarnym programie wizyty na dawnym pograniczu polsko-niemieckim. Kaszuby w I połowie XX wieku były bowiem obszarem stykania się kultur niemieckiej i polskiej, oddziałujących na rodzimą kulturę kaszubską. Po I wojnie światowej nowa granica między Polską a Niemcami przebiegała niedaleko Wejherowa. Potem wybuch II wojny światowej rozpoczął najtragiczniejszy rozdział w historii tego regionu.
W przeddzień 80. rocznicy tamtych wydarzeń uczestnicy projektu zajmą się przede wszystkim badaniem lokalnej pamięci o masowych egzekucjach w lasach piaśnickich w okresie od października 1939 r. do kwietnia 1940 r. Niemcy zamordowali tam kilkanaście tysięcy osób, m.in. przedstawicieli polskiej inteligencji z Pomorza Gdańskiego oraz mieszkających na terenie Trzeciej Rzeszy Polaków, Czechów i Niemców, sprzeciwiających się ideologii hitlerowskiej.
Efektem wizyty studyjnej będzie wystawa fotograficzna, przygotowana pod okiem opiekunki artystycznej projektu Katarzyny Sagatowskiej. Ekspozycja zostanie zaprezentowana 3 września podczas międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec. Pomorze jesienią 1939 roku i zbrodnia pomorska” (Filharmonia Kaszubska - Wejherowskie Centrum Kultury, g. 12.45-13.15).
Więcej informacji można znaleźć pod adresem: ENRS.eu/In Between - Image and Memory
Realizowany od kwietnia 2016 r. cykl wizyt studyjnych “In Between?” czerpie z metodologii historii mówionej. Do tej pory w pięciu edycjach projektu wzięło udział ponad sto młodych osób (poniżej 26 roku życia), które odwiedziło łącznie 18 wielokulturowych regionów Europy. Efektem tych wizyt są m.in. nagrania wywiadów z mieszkańcami współczesnych i dawnych obszarów przygranicznych, dostępne w zasobach EUscreen oraz Europeana Migration. 2018 roku projekt został wyróżniony Special Mention Nagrody Unii Europejskiej w dziedzinie Dziedzictwa Kulturowego EUROPA NOSTRA.
Główny organizator: Europejska Sieć Pamięć i Solidarność
we współpracy z:
Projekt współfinansowany przez:[br]
Partnerzy:
Europejska Sieć Pamięć i Solidarność jest międzynarodowym przedsięwzięciem, które ma na celu badanie, dokumentowanie oraz upowszechnianie wiedzy na temat historii Europy XX wieku i sposobów jej upamiętniania ze szczególnym uwzględnieniem okresu dyktatur, wojen i społecznego sprzeciwu wobec zniewolenia. Członkami Sieci są: Polska, Niemcy, Węgry, Słowacja i Rumunia, a w jej gremiach doradczych zasiadają ponadto przedstawiciele Albanii, Austrii, Czech i Łotwy. www.enrs.eu
Udostępnij: