Międzynarodowa konferencja naukowa pn. „Polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec. Pomorze jesienią 1939 roku i zbrodnia pomorska” - Wejherowo, 03 - 05 września.

29.08.2019

W dniach 03-05 września 2019 roku w Wejherowie odbędzie się międzynarodowa konferencja naukowa pn. „Polityka okupacyjna narodowosocjalistycznych Niemiec. Pomorze jesienią 1939 roku i zbrodnia pomorska”. Konferencja została włączona do ogólnopolskiego kalendarza wydarzeń związanych z obchodami 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Organizatorami konferencji są:

• Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk (organizacja naukowa konferencji),
    • Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Oddział Muzeum Stutthof w Sztutowie. Niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady (1939-1945),
    • Instytut Kaszubski,
    • Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie,
    • Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

W skład Komitetu naukowego wchodzą: prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski (Muzeum Stutthof), prof. Wanda Jarząbek (ISP PAN), prof. dr hab. Piotr Madajczyk (FWPN; ISP PAN), prof. dr hab. Cezary Obracht-Prondzyński (Instytut Kaszubski), Teresa Patsidis (Zastępca Dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie) i prof. dr hab. Miloš Řeznik (Niemiecki Instytut Historyczny w Warszawie).

Konferencja składać się będzie z dwóch ściśle powiązanych części. W pierwszej z nich podjęta zostanie ogólna refleksja nad metodami prowadzenia II wojny światowej i polityką okupacyjną narodowosocjalistycznych Niemiec. Omówione zostaną działania prowadzone wówczas na zapleczu frontu: z jednej strony akcje niemieckie Einsatzgruppen i Selbstschutzu, z drugiej – dywersja sowiecka. Następnie przedmiotem rozważań będą, w ujęciu porównawczym, systemy okupacyjne i polityka ludnościowa narodowosocjalistycznych Niemiec.

Druga część poświęcona będzie pierwszym miesiącom okupacji Pomorza po jego włączeniu do Rzeszy (wrzesień - grudzień 1939 roku). Przeanalizowane zostaną zasady niemieckiej polityki okupacyjnej, wysokość strat ludzkich oraz postawy społeczności lokalnej. Na koniec, uwzględniając najnowszy stan badań, scharakteryzowane zostaną miejsca masowych zbrodni na Pomorzu, uwzględniając skomplikowany kontekst narodowościowy na tych terenach i szczególne metody eksterminacji osób chorych psychicznie (program eugeniczny).

Podczas konferencji będzie można zapoznać się z powstającym Muzeum Piaśnickim i jego dotychczasowym dorobkiem. W ramach konferencji odbędą się również trzy pokazy filmów dokumentalnych zrealizowanych przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie:

• dwie premiery nowych filmów, „Pelplin” - o niemieckiej zbrodni na duchownych Kapituły Pelplińskiej jesienią 1939 roku i „Szpęgawsk” - o eksterminacji polskich warstw przywódczych w lasach Szpęgawska,
    a  trzeciego dnia konferencji, filmu „Piaśnica” o największym po obozie koncentracyjnym Stutthof miejscu masowej zbrodni ludności cywilnej na Pomorzu w okresie jesieni 1939 roku.

Wokół budynku Filharmonii Kaszubskiej – Wejherowskiego Centrum Kultury w ramach konferencji Muzeum Piaśnickie pokaże wystawę czasowa pn. "Śmierć za Niepodległą" ukazująca sylwetki ofiar zbrodni piaśnickiej i ich dorobek na rzecz budowania polskości Pomorza w okresie II Rzeczypospolitej. Muzeum Piaśnickie w Wejherowie z okazji obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej wydało trzy nowe publikacje, które zostaną pokazane na konferencji: "Przewodnik. Szpęgawsk. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 roku", "Przewodnik. Mniszek. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 roku" oraz pierwsza z serii książeczka "Biblioteczka Bohaterów Niepodległej" dla dzieci szkół podstawowych o błogosławionej siostrze Alicji Kotowskiej pt. "Alicja Kotowska. Nasza Siostra Dyrektor".

Efektem obrad konferencyjnych będzie późniejsza publikacja.

Link do strony internetowej wydarzenia oraz program konferencji:

Pliki