W dniu 11 listopada 2019 roku przypada 101. Rocznica Narodowego Święta Niepodległości. Jednakże jest to także tragiczna data dla Polaków - 80. rocznica niemieckiej zbrodni dokonanej w tym dniu na ponad 300 polskich patriotach w lasach Piaśnicy koło Wejherowa.
W dniu 11 listopada 2019 roku przypada 101. Rocznica Narodowego Święta Niepodległości. Jednakże jest to także tragiczna data dla Polaków - 80. rocznica niemieckiej zbrodni dokonanej w tym dniu na ponad 300 polskich patriotach w lasach Piaśnicy koło Wejherowa. Niemcy zaraz po napaści na Polskę w dniu 01 września 1939 roku, w ramach operacji Tannenberg oraz Intelligenzaktion, rozpoczęli aresztowania polskich aktywistów i liderów lokalnych społeczności zaangażowanych w budowanie polskości Pomorza. Osoby takie zostały uznane przez niemieckiego okupanta za wrogów Trzeciej Rzeszy. Aresztanci trafiali do miejsc odosobnień, więzień i aresztów, a następnie po selekcji do miejsc straceń, takich jak lasy Piaśnicy niedaleko Wejherowa. Pierwsze masowe egzekucje na ludności cywilnej Niemcy rozpoczęli w lasach Piaśnicy na przełomie października i listopada 1939 roku. Akcja eksterminacji trwała do pierwszych miesięcy 1940 roku. Z rąk niemieckich oprawców w Piaśnicy zginęło kilkanaście tysięcy osób. Różne źródła szacują liczbę straceń od 10 000 – 14 000 osób. W pionie śledczym Oddziału IPN w Gdańsku toczy się od 2011 roku śledztwo w sprawie zbrodni w Piaśnicy, które w końcowym efekcie może pokaże nowe spojrzenie na dane liczbowe. Z badań dr hab. Moniki Tomkiewicz – pracownika Biura Badań Historycznych Oddziału IPN w Gdańsku, wynika że obecnie jest znanych około 3 000 nazwisk ofiar zbrodni popełnionej w Piaśnicy.
Dzień 11 listopada 1939 roku był pod wieloma względami wyjątkowy dla Polaków, ponieważ w dniu polskiego święta, przypadała wówczas 21. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym dniu Niemcy z premedytacją zamordowali ponad 300 polskich patriotów. Zginęli m.in.: dyrektorka gimnazjum i liceum żeńskiego w Wejherowie oraz przełożona Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie siostra Alicja Kotowska, nauczycielki siostry Stanisława i Kazimiera Panek, adwokat i były burmistrz Wejherowa Karol Biliński, nadleśniczy, radny miasta Wejherowa, wiceprezes BBWR w powiecie morskim i prezes powiatowych struktur „Strzelca” Roman Kuniewski, notariusz oraz pianista i kompozytor Stefan Bereza, dyrektor Miejskich Zakładów Elektrycznych w Gdyni inż. Kazimierz Bieliński, wikariusz parafii pw. NMP w Gdyni ks. Jan Bieńkowski, kupiec, drogerzysta Marian Deutsch, zastępca naczelnika Urzędu Celnego w Gdyni Kazimierz Downarowicz, kupiec i radny miasta Gdyni Juliusz Hundsdorff, radca Jan Skupień, naczelnik Czesław Karwowski, urzędnik Komisariatu Rządu w Gdyni Jan Skubiszewski, referendarz Komisariatu Rządu w Gdyni Jan Neugebauer, policjant Karol Piątkowski, urzędnik Komisariatu Rządu w Gdyni Tadeusz Modliński, wicekomisarz rządu Rzeczypospolitej Polskiej w Gdyni inż. Włodzimierz Szaniawski, dyrektor Komunalnej Kasy Oszczędności w Gdyni Franciszek Linke, dyrektor oddziału Banku Polskiego w Gdyni Stanisław Woda, sędziowie Sądu Okręgowego w Gdyni: prezes Jarosław Czarliński, hm Henryk Kossakowski, profesor Szkoły Morskiej w Gdyni, wiceprezes Neyman Mirza Kryczyński, naczelnik Jan Konwiński, sędzia Władysław Kiedrowski, sędzia Kazimierz Schwarz, asesor sądowy Jan Wunschlik, urzędnik Stanisław Felczyński, prokurator Adam Kozłowski, a także inż. Marceli Leśniczak – absolwent Politechniki Gdańskiej, pracownik Warsztatów Portowych Marynarki Wojennej w Gdyni, Stefan Bereza –z Gdyni, inż. Stanisław Łęgowski – dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni, Juliusz Hundsdorff – kupiec i radny miejski Gdyni, Józef Stach – kupiec i obrońca Helu, Józef Kitowski – król Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Gdyni, Witold Kukowski – właściciel ziemski Kolibek w Gdyni Orłowie i honorowy konsul Estonii w Gdańsku i wielu innych.
W dniu Narodowego Święta Niepodległości pamiętajmy o osobach, które Polskę niepodległą budowały i za pracę na rzecz niepodległej Ojczyzny straciły życie ….
Udostępnij: