Zbiory Muzeum Piaśnickiego wzbogaciła kolekcja 16 fotografii związanych z osobą Witolda Taraszkiewicza - zamordowanego w Lasach Piaśnickich funkcjonariusza gdyńskiej policji z okresu II Rzeczypospolitej. Zdjęcia przekazał muzeum Urząd Miasta Gdyni.
Na fotografiach z kolekcji można odnaleźć Witolda Taraszkiewicza, a także innych policjantów o nieustalonej tożsamości. Widnieją na nich również najprawdopodobniej członkowie rodziny policjanta.
Witold Taraszkiewicz pochodził z Wilna. W latach 30. skierowano go do służby w Komendzie Policji w Gdyni. W listopadzie 1939 r. został rozstrzelany w Piaśnicy wraz z innymi gdyńskimi policjantami.
Gdynia od 2007 r. prowadzi projekt, którego celem jest ustalenie strat osobowych i szkód materialnych, których miasto doświadczyło podczas II wojny światowej. W Piaśnicy zginęło wielu zasłużonych dla lokalnej społeczności mieszkańców, wśród ofiar są także gdyńscy policjanci. Fotografie jednego z nich - Witolda Taraszkiewicza - trafiły do Urzędu Miasta dzięki wnuczce sąsiadki funkcjonariusza, która bezskutecznie próbowała przekazać zdjęcia poszukiwanej w Wilnie rodzinie policjanta. Prowadzący projekt Urzędu Miasta Gdyni również podjęli te poszukiwania, jednak im także nie udało się dotrzeć do krewnych Taraszkiewicza. Muzeum Piaśnickie będzie kontynuowało zbieranie wszelkich informacji o funkcjonariuszu.
Jednym z celów funkcjonowania Muzeum Piaśnickiego jest przywrócenie pamięci o ofiarach masowych egzekucji w Piaśnicy, a także poznanie możliwie jak największej liczby nazwisk pomordowanych. Dlatego od momentu powstania instytucja apeluje o przesyłanie wszelkich informacji związanych ze zbrodnią piaśnicką i jej ofiarami.
Udostępnij: