PRZEWODNIKI

24.02.2020

Pierwszy tom z cyklu Przewodników: ZBRODNIA POMORSKA 1939 składa się z trzech części i opisuje największe miejsca niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 roku.

„Przewodnik Piaśnica. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 roku”,
    „Przewodnik Szpęgawsk. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 roku”,
    „Przewodnik Mniszek. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 roku”.

PRZEWODNIK Piaśnica Z MAPĄ

Przewodnik pod nazwą „Piaśnica. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 r.” opublikowany przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie opisuje największą niemiecką masową zbrodnię na Pomorzu, która miała miejsce zaraz na początku II wojny światowej - jesienią 1939 roku.

Zbrodnia popełniona w Lasach Piaśnicy koło Wejherowa była jednym z pierwszych, wcześniej zaplanowanych niemieckich eksperymentów dotyczących masowej eksterminacji dużych grup ludności cywilnej. Jesienią 1939 roku w ramach operacji Tannenberg i Intelligenzaktion Niemcy przystąpili do masowych aresztowań Polaków, przede wszystkim tych na stanowiskach przywódczych, czynnie zaangażowanych w budowanie niepodległosci państwa Polskiego okresie dwudziestolecia międzywojennego. Przed niemieckimi plutonami egzekucyjnymi w Piaśnicy ginęli masowo Polacy z Pomorza, niekiedy całe rodziny wraz z dziećmi. Rozstrzeliwani byli także Polacy i Niemcy przywożeni z głębi III Rzeszy oraz Czesi. W egzekucjach tych życie tracili również pacjenci szpitali psychiatrycznych w ramach niemieckiej akcji T4, a także ludność narodowości żydowskiej. Piaśnica to Nekropolia Kaszubska, uświęcona krwią tysięcy niewinnych ofiar, wołająca o nasze świadectwo i  pamięć...

Wstęp: dr Monika Tomkiewicz Konsultacja naukowa i merytoryczna: prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski Opracowanie redakcyjne tekstów: Mirosław OdynieckiJanosz Józefczyk Korekta tekstów: dr Mateusz Ihnatowiczdr Jacek Pudliszewski Opracowanie biogramów: dr Mateusz Ihnatowicz Projekt okładki: Karol Formela Wydawca: Muzeum Stutthof w Sztutowie dla Oddziału Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Wydanie I

PRZEWODNIK Szpęgawsk

„Przewodnik Szpęgawsk. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 r.” to kolejna publikacja Muzeum Piaśnickiego. Szacuje się, że w trakcie serii zbiorowych egzekucji w Lasach Szpęgawskich we wrześniu 1939 roku, Niemcy zamordowali od ok. 5000 do ok. 7000 ludzi, przedstawicieli inteligencji, duchownych, działaczy społecznych i innych zaangażowanych w budowę II Rzeczypospolitej na Kociewiu, Kaszubach i w innych regionach Pomorza. W Szpęgawsku Niemcy eksterminowali również pacjentów szpitala psychiatrycznego w Kocborowie.

Wstęp i konsultacja historyczna: dr hab. Grzegorz Berendt Recenzja: prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski Wybrane biogramy ofiar: Piotr Pliszka Korekta językowa: Edyta Łysakowska-Sobiczewska Redakcja tekstu: dr Violetta Adamiec, dr Mateusz Ihnatowicz Koncepcja graficzna: Teresa Patsidis, Alicja Pettke Projekt graficzny okładki: Karol Formela Zdjęcia: Marek Jasińsk Wydawca: Muzeum Stutthof w Sztutowie dla Oddziału Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Wydanie I

PRZEWODNIK Mniszek

Tryptyk przewodników po miejscach niemieckich zbrodni na Pomorzu 1939 r. zamyka publikacja o Mniszku i Grupie. „Przewodnik Mniszek. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 r.”.W publikacji opisano miejsca upamiętniające egzekucje, dokonywane przez Niemców w lasach znajdujących się pomiędzy Grudziądzem a Świeciem nad Wisłą. Zbrodnie dokonywane na polskich elitach politycznych i społecznych były elementem niemieckiego planu zagłady. Dokonywano zbrodni na samorządowcach, rolnikach, robotnikach, rzemieślnikach i innych osobach uznanych za wrogów państwa niemieckiego. Wśród zamordowanych byli Polacy i Żydzi, pochodzący przede wszystkim z Grudziądza oraz z powiatów grudziądzkiego i świeckiego wśród nich pacjenci Zakładu Psychiatrycznego w Świeciu. W pamięci zbiorowej utrwaliła się liczba ofiar od ok. 8 do 10 tys. ludzi.

Wstęp : dr hab. Tomasz Chinciński Konsultacja naukowa i merytoryczna: [b]prof. dr hab. Bogdan Chrzanowski Korekta językowa: Edyta Łysakowska-Sobiczewska Redakcja tekstu: dr Violetta Adamiec, dr Mateusz Ihnatowicz: Koncepcja graficzne: Teresa Patsidis, Alicja Pettke Projekt graficzny okładki: Karol Formela Zdjęcia: Marek Jasiński Wydawca: Muzeum Stutthof w Sztutowie dla Oddziału Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Wydanie I

Pliki