Muzeum Piaśnickie otrzymuje pamiątki od darczyńców.

19.03.2020

Uhonorowaniem i upamiętnieniem ofiar zbrodni hitlerowskich popełnionych w Lasach Piaśnicy było powołanie Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, Oddziału Muzeum Stutthof w Sztutowie. Najlepiej zachowany i najbogatszy zespół dokumentów, który wpłynął do Muzeum, jest związany z życiem Adama Kozłowskiego urodzonego w Bochni 23 grudnia 1899, zamordowanego w Piaśnicy w 1939 roku. W ostatnich latach przed śmiercią od kwietnia 1935 roku do czasu aresztowania (wrzesień 1939) pełnił urząd Prokuratora Sądu Okręgowego w Gdyni.

Akta liczą około 100 archiwaliów, na który składają się dokumenty służbowe, osobiste, fotografie, pisma poświadczające otrzymywanie nagród, wyróżnień, odznaczeń i inne. Już po pierwszym zetknięciu się z tą spuścizną uderza fakt, z jaką atencją i z jakim pietyzmem dokumenty zostały zebrane i przechowane. Wola rodziny było ostatecznie przekazanie ich, przez wnuka Krzysztofa Kozłowskiego i Jego małżonkę do Muzeum Piaśnickiego.

Archiwalia i pamiątki, zachowane są w bardzo dobrym stanie, na ich podstawie można odtworzyć całe życie pięknego człowieka jakim był niewątpliwie Adam Kozłowski. Obraz jego otrzymujemy przede wszystkim na podstawie podejmowanych przez Niego wyborów, decyzji, patrząc na fotografie, czytając wzruszające listy do żony i dzieci – niezwykle dramatyczne w kontekście naszej wiedzy o zbliżającej się tragedii 1939 r. Są wyrazem miłości i oddania, ale i nadziei; nadziei, a także siły moralnej, każącej mu wspierać bliskich.

Zadziwia też chronologia. Każdy okres życia Adama Juliusza Zygmunta (trojga imion) Kozłowskiego jest udokumentowany - od narodzin poprzez edukację szkolną, uniwersytecką, karierę naukową (uzyskał Dyplom Doktora Praw na Uniwersytecie Jagiellońskim), kolejne szczeble kariery zawodowej (prawniczej), po śmierć z rąk niemieckich zbrodniarzy. Z wyjątkową starannością Rodzina zebrała i uratowała tym samym świadectwa chrztu, ślubu, świadectwa szkolne, świadectwa przebiegu służby wojskowej, dokumenty osiągnięć zawodowych, wreszcie nagród, wyróżnień i odznaczeń: za charytatywną pracę na rzecz galicyjskiego Stowarzyszenia Czerwonego Krzyża w Krakowie, Brązowy Medal za Długoletnią Służbę, Odznakę Honorową PCK II-go stopnia, i to najważniejsze: Adam Kozłowski był Kawalerem Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta, przyznanego decyzją Prezydenta RP 10.11.1938 r. Ten krzyż, niczym genius loci i  krzyż chrześcijański symboliczną klamrą zamknęły heroiczne życie gdyńskiego prokuratora.

Mówiąc o zbrodni w Piaśnicy i historii współczesnej w tym kontekście, aż krzyczą słowa Zbigniewa Herberta i ich doniosłość: Naród, który traci pamięć, traci sumienie. Apelujemy więc do Państwa o kontaktowanie się z Muzeum Piaśnickim w celu ratowania pamięci o pomordowanych, przekazując pamiątki i wspomnienia.

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie zwraca się z apelem o pomoc w odnalezieniu wszelkich pamiątek lub informacji, wspomnień związanych ze zbrodnią popełnioną w Lasach Piaśnickich w 1939 r. uprzejmie prosimy o kontakt:

Muzeum Piaśnickie w Wejherowie ul. Św. Jacka 11/2, 84-200 Wejherowo tel. (58) 736-11-11; kom. 501-047-249 e-mail: muzeum@muzeumpiasnickie.pl