„W pierwszych miesiącach II wojny światowej, około 10 km od Wejherowa, na obszarze leśnym obejmującym blisko 250 km² hitlerowcy popełnili zbrodnię uznawaną za największą na Pomorzu i jedną z pierwszych w tej skali w Europie. Stanowi ona klasyczny przykład Zbrodni Pomorskiej 1939 r.”
Tymi słowami dr hab. Monika Tomkiewicz rozpoczyna swój artykuł pt. „Pomorski Katyń. Zbrodnia w Lasach Piaśnickich”, który kilka dni temu ukazał się na stronie Przystanek Historia.
Zainteresowania naukowe dr hab. Moniki Tomkiewicz, pracownika Instytutu Pamięci Narodowej skupiają się wokół dwóch zagadnień badawczych: eksterminacji i prześladowań ludności polskiej w Okręgu Rzeszy Gdańsk- Prusy Zachodnie w latach 1939-1945 oraz Komisariacie Rzeszy Ostland w latach 1941-1944, a także historii regionalnej obejmującej okres II wojny światowej. Dr hab. M. Tomkiewicz, ekspert historyk od wielu lat badający temat zbrodni niemieckiej dokonanej w lasach Piaśnicy koło Wejherowa jesienią 1939 roku, w najnowszym swoim bardzo cennym badawczo artykule, prezentuje aktualny stan wiedzy, cytując zeznania świadków z powojennych procesów i odwołując się do dokumentów zgromadzonych w archiwach niemieckich, które skrupulatnie przebadała i wciąż bada.
Artykuł można przeczytać na stronie: Przystanek Historia
Udostępnij: