Uchwałą Rady Miasta Wejherowa z 17 kwietnia 1934 roku Teodor Bolduan stał się zawodowym burmistrzem miasta Wejherowa. Urząd ten objął kilka miesięcy wcześniej, kiedy wybrano go niemal jednogłośnie na komisarycznego zastępcę na tym stanowisku.
Fot.: Teodor Bolduan, fotografia portretowa ze zborów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
W trakcie swojego urzędowania przeprowadził w Wejherowie szereg bardzo ważnych rozwojowo dla miasta inwestycji. Celem Teodora Bolduana jako burmistrza była rozbudowa infrastruktury miejskiej, dążenie do przekształcenia Wejherowa w miasto o charakterze uzdrowiskowo-wypoczynkowym oraz pomoc dla ubogich mieszkańców miasta. Pod jego rządami rozbudowywano sieć wodociągowo-kanalizacyjną, główne ulice otrzymały nowoczesną, betonową nawierzchnię i elektryczne oświetlenie.
Fot.: Uroczystość poświęcenia szkoły powszechnej w Gowinie. Burmistrz Wejherowa Teodor Bolduan ( 5. z lewej ), 1937 r., ze zborów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Burmistrz Bolduan był także inicjatorem wybrukowania ulic, budowy kortów tenisowych, basenu i stadionu. To z jego inicjatywy utworzono również osiedle około 100 domków robotniczych w dzielnicy Wejherowo-Śmiechowo i dzięki temu kilkadziesiąt niezamożnych rodzin uzyskało stały dach nad głową. Przyczynił się również do powstania w 1935 roku Teatru Kaszubskiego. Był także prezesem zarządu oddziału PCK w Wejherowie prowadzącego ośrodek zdrowia, przede wszystkim dla najbiedniejszych mieszkańców miasta i okolic. Burmistrz prężnie działał w wielu organizacjach społecznych. Pełnił również funkcję sekretarza Związku Miast Polskich.
Fot.: Gwiazdka dla dzieci Rodziny Związku Rezerwistów i Związku Powstańców w Wejherowie. Burmistrz Wejherowa Teodor Bolduan siedzi w środku zdjęcia, 1937 r.,ze zborów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Teodor Bolduan został aresztowany przez Niemców zaraz po wybuchu II wojny światowej. Przetrzymywano go w wejherowskim więzieniu. Niemcy zasłużonego dla mieszkańców burmistrza zakuli w kajdany i zmusili do sprzątania ulic miasta - tak opisywali to świadkowie ówczesnych wydarzeń.
Teodor Bolduan zginął rozstrzelany w lesie pod Wejherowem, w połowie października 1939 rok, mając zaledwie 37 lat.
Udostępnij: