Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego

29.04.2020

Duchowieństwo polskie w czasie II wojny światowej poniosło ogromne straty. Niemcy w ramach akcji "Tannenberg” wymierzonej w polską warstwę przywódczą, przeprowadzili operację likwidacji szeroko rozumianych elit II Rzeczypospolitej, w tym duchowieństwa, będącego ostoją polskości. Wielu kapłanów i członków zgromadzeń zakonnych żeńskich i męskich trafiło do obozów koncentracyjnych, więzień, doznało represji okupanta i straciło życie. Szacuje się, że w czasie działań wojennych i okupacji zginęło ok. 20% przedwojennego duchowieństwa.

Dzień 29 kwietnia, przypadający w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego KL Dachau (29 kwietnia 1945 roku), został ustanowiony przez Episkopat Polski w 2002 roku Dniem Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego. Rocznica ta ma na celu upamiętnienie księży, którzy byli ofiarami systemów totalitarnych, szczególnie nazizmu i komunizmu. Fala prześladowań polskich kapłanów rozpoczęła się zaraz we wrześniu 1939 roku. Osoby duchowne stawały się obiektem masowych represji ze strony obu najeźdźców, a następnie okupantów: Niemców i Sowietów. Życie traciły one za wiarę i Ojczyznę, w budowanie której były czynnie zaangażowane.

Fot. Marek Jasiński

Piaśnica położona niedaleko Wejherowa - miejsce niemieckiej zbrodni popełnionej na osobach cywilnych jesienią 1939 roku, była również piekłem kaźni dla wielu polskich kapłanów, osób duchownych. Znamienite osoby będące reprezentantami duchowieństwa, sprawującymi swoją posługę głównie w przedwojennym województwie pomorskim, które zostały zamordowane przez Niemców w lasach Paśnicy to m.in.:

1. ks. Bolesław Witkowski - proboszcz parafii w Mechowej, dziekan dekanatu puckiego, Poseł II Rzeczypospolitej i aktywny działacz społeczno-polityczny,
    2. ks. Teodor Turzyński - kanonik, dziekan dekanatu gdyńskiego, proboszcz parafii NMP w Gdyni,
    3. ks. Feliks Niklewski - dyrektor Zakładu Opieki Społecznej i dyrektor Specjalnego Zakładu Wychowawczego w Wejherowie,
    4. Sługa Boży ks. Anastazy Kręcki - proboszcz parafii w Strzelnie, działacz społeczno-kulturalnym, zaangażowany patriota
    5. Bł. siostra Alicja Kotowska – przedwojenna wieloletnia dyrektor Prywatnej Szkoły Powszechnej i Prywatnego Żeńskiego Gimnazjum Ogólnokształcącego w Wejherowie,
    6. o. Jan Konewecki - jezuita, rektor Kolegium Jezuitów w Gdyni, dyrektor Gimnazjum Jezuitów w Gdyni-Orłowie, wychowawca i profesor historii
    7. ks. Ignacy Błażewski - zakonnik klasztoru w Rumii— wychowawca w Zakładzie Edukacyjno–Duszpasterskim Ojców Salezjanów.
Osoby duchowne życie straciły za wiarę, patriotyzm i zaangażowanie w budowę fundamentów II Rzeczypospolitej.