Jan Nadolski urodził się 23 czerwca 1895 roku na Obłużu. Pochodził z wielodzietnej rodziny, miał sześcioro rodzeństwa. Po swoim ślubie z Julianną Dettlaff, zamieszkali z żoną w domu przy Placu Kaszubskim 9 w Gdyni. Małżeństwo doczekało się dwójki dzieci: syna Leona urodzonego w Gdyni 1923 roku i dwa lata później córki Rozalii.
W latach 1929-1931 Jan Nadolski pracował jako szyper kutra rybackiego „Starnia”. W tym czasie dokonywał pionierskich połowów na dalszych łowiskach Bałtyku na Głębi Bornholmskiej, Ławicy Słupskiej i Środkowej. Jego umiejętności i niewątpliwy talent rybacki spowodowały, że otrzymał w 1933 roku, drugi z serii nowych kutrów motorowych – „Gdy-26”, któremu nadał nazwę „Orkan”. Kuter zbudowano w 1932 roku w stoczni Franciszka Ledtke z Gdyni.
W dniu 15 czerwca 1935 roku Jan Nadolski był uczestnikiem pięciodniowych połowów makreli na wodach Skagerraku, wraz z trzema rybakami i pracownikiem naukowym Stacji Morskiej – Walerianem Cięglewiczem.
W 1935 Kuter rybacki Nadolskiego udał się w głąb zatoki aby pobrać piasek z dna morskiego. Ziemię umieszczono w specjalnej urnie w kształcie łodzi rybackiej, którą delegacja rybaków na czele z Janem Nadolskim zawiozła na kopiec marszałka Józefa Piłsudskiego w Sowińcu.
Fotografia: Pracownicy spółdzielni rybackiej "Morska Ryba" z Gdyni na tle budowanego kopca w Sowińcu. Październik 1935 rok. Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Jan Nadolski był członkiem Polskiego Zjednoczenia Rybaków Morskich zjednoczonych w spółdzielni "Morska Ryba" przez kilka lat zasiadał w jej zarządzie. Należał również do Polskiego Związku Zachodniego.
O jego losach w 1939 roku niewiele wiadomo. Z dokumentów Sądu Powiatowego w Gdyni z 1959 roku wynika, że Jan Nadolski został zamordowany w Lasach Piaśnicy koło Wejherowa w dniu 15 listopada 1939 roku.
Udostępnij: