Przy szosie wiodącej z Wejherowa w stronę Pucka i Półwyspu Helskiego stoi pomnik poświęcony ofiarom zbrodni piaśnickiej.
Inicjatywę jego budowy, jako jednego z wyrazów pamięci o tragedii, jaka wydarzyła się w Piaśnicy podjęli byli członkowie Polskiego Związku Zachodniego oraz kombatanci mieszkający w Wejherowie. To właśnie dzięki ich inicjatywie, a zwłaszcza Leona Prusińskiego, byłego więźnia obozu koncentracyjnego Stutthof, znanego obywatela Wejherowa.
Fot. M.Jasiński
We wrześniu 1955 r. został odsłonięty monument zaprojektowany przez inżyniera Aleksandra Wieckiego. W niszy pomnika wmurowano trzy urny zawierające ziemię zebraną w byłym obozie koncentracyjnym Stutthof, na Westerplatte, a także w jednym z miejsc palenia zwłok w Piaśnicy. Pod monumentem tym obywają się uroczystości poświęcone pamięci osób straconych w lasach Piaśnicy. W okolicach pomnika umieszczone zostały tablice informujące o zbrodni piaśnickiej i przedstawiające mapę z lokalizacją mogił oraz miejsc pamięci.
Fragment tekstu pochodzi z: „Przewodnik Piaśnica. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 roku” https://bit.ly/2CEVLr2
Udostępnij: