Jedną z ofiar masowych egzekucji w Lasach Piaśnickich jest Władysław Kiedrowski, sędzia Sądu Okręgowego w Gdyni. Władysław Kiedrowski został we wrześniu 1939 r. zatrzymany przez Gestapo i uwięziony w tymczasowym obozie w Gdyni. 11 listopada 1939 roku w dniu Narodowego Święta Niepodległości Niemcy zamordowali sędziego. Podczas powojennej ekshumacji nie odnaleziono jego zwłok.
Władysław Kiedrowski urodził się 24 października 1900 r. W 1924 r. ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Poznańskim. W gdyńskim Sądzie Okręgowym pełnił funkcję przewodniczącego Wydziału Handlowego. Wykładał również w Szkole Morskiej. Był pasjonatem zagadnień tematyki kaszubsko-pomorskiej i jednym z założycieli Towarzystwa Miłośników Kaszubszczyzny „Stanica”.
Córka i syn Władysława Kiedrowskiego, Maria i Wojciech, upamiętnili śmierć ojca w Lesie Piaśnickim. Przy drodze do grobów stanęła rzeźba Chrystusa Frasobliwego – dzieło artysty plastyka Andrzeja Arendta." Fragment tekstu pochodzi z: „Przewodnik Piaśnica. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 roku.
Fot. M. Jasiński
Udostępnij: