81 rocznica wybuchu II wojny światowej

01.09.2020

81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. Piątek 1 września 1939 roku to początek trwającej 6 lat walki narodu polskiego o przetrwanie, najcięższego boju jaki przyszło Polakom stoczyć w swojej historii. Celem niemieckiego ataku nie było tylko podbicie ziem polskich, lecz także zniszczenie narodu polskiego, jego państwowości, kultury i dziedzictwa.

Od pierwszych dni wojny Niemcy rozpoczęli realizację wcześniej przygotowanego planu eliminacji polskich elit, tak zwanego elementu kierowniczego - warstw przywódczych. Razem z atakiem na Westerplatte rozpoczęła się w Gdańsku operacja oczyszczająca Säuberungsaktion oraz Tannenberg i nastąpiły masowe aresztowania Polaków, działaczy Polonii w Wolnym Mieście, polskich urzędników, kolejarzy, pocztowców i innych. Stali się oni pierwszymi ofiarami niemieckiej agresji. Większość trafiła do tworzącego się obozu w Stutthofie, a niektórzy z nich zostali potem zamordowani w Piaśnicy.

Wkraczającym na tereny polskiego Pomorza armiom niemieckim towarzyszyły grupy operacyjne policji bezpieczeństwa i służby bezpieczeństwa (Einsatzgruppen der Sicherheitspolizei und des Sicherheitsdienst). Później działania rozpoczęły niemieckie oddziały paramilitarne - Selbstschutz. Następowały aresztowania, przede wszystkim duchowieństwa, nauczycieli, prawników, urzędników państwowych, wojskowych, członków organizacji społeczno-politycznych oraz wszystkich ważniejszych osób zaangażowanych w budowanie fundamentów odrodzonej państwowości II Rzeczypospolitej.

Zbrodni na polskich warstwach przywódczych jesienią 1939 roku Niemcy dokonali w około 400 miejscach na Pomorzu. Jedynym z pierwszych niemieckich poligonów doświadczalnych masowej eksterminacji osób cywilnych w owym czasie był Las Piaśnicki położony niedaleko Wejherowa. Miejscem zbrodni był również Las Szpęgawski, Mniszek, Fordon Bydgoski, Karolewo, Lasy Skrwileńskie, Łopatki i setki innych miejsc straceń.

Poniżej gazety codzienne z pierwszych dni II wojny światowej ukazujące się na Pomorzu. Ze zbiorów Biblioteki Narodowej: https://polona.pl/collections/institutions/1/wrzesien-1939,NDI0ODQ1MDgzOTU4NzM5MTI4Nw/?sort=score%20desc