W minioną niedzielę 04 października 2020 roku w Lasach Piaśnicy odbyła się, jak corocznie, uroczystość patriotyczno-religijna upamiętniająca osoby zamordowane przez Niemców jesienią 1939 roku, na obszarze leśnym obejmującym ok. 250 km 2.
Zbrodnia w Lasach Piaśnicy, którą badacze określają jako największą w owym czasie na Pomorzu i jedną z pierwszych na tak dużą skalę w Europie, była niemieckim poligonem doświadczalnym masowej eksterminacji osób cywilnych.
W leśnej Kaplicy – Mauzoleum znajdującej się w miejscu straceń, odbyła się uroczysta Msza Święta, którą pod przewodnictwem Arcybiskupa seniora Sławoja Leszka Głódzia koncelebrowali m.in. ks. Infułat Daniel Nowak - opiekun miejsca kaźni i gwardian Klasztoru OO. Franciszkanów w Wejherowie o. Joel.
W uroczystości udział wzięły rodziny ofiar, Posłowie RP Janusz Śniadek i Kazimierz Plocke, Sekretarz Kancelarii Premiera RP Małgorzata Zwiercan, Starosta Powiatu Wejherowskiego Gabriela Lisius, Wicestarosta Powiatu Wejherowskiego Jacek Thiel, Prezydent Miasta Wejherowa Krzysztof Hildebrandt, Zastępca Prezydenta Miasta Wejherowa Arkadiusz Kraszkiewicz, Wójt Gminy Wejherowo Henryk Skwarło, Burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński, Wójt Gminy Krokowa Adam Śliwicki, Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski, doradca Wojewody Pomorskiego Ireneusz Szweda, przedstawiciele stowarzyszeń, kombatantów, służb mundurowych, różnorodnych instytucji i szkół, Siostry Zmartwychwstania Pańskiego, harcerze, poczty sztandarowe i mieszkańcy okolicznych miejscowości.
Uczestnicy uroczystości przybyli, by oddać hołd pomorskim elitom, które w okresie dwudziestolecia międzywojennego swoją codzienną pracą budowały fundamenty Polski niepodległej. Za swoje zaangażowanie na rzecz krzewienia polskości w różnych płaszczyznach życia społecznego, osoby te poniosły śmierć z rąk niemieckich zbrodniarzy w Lasach Piaśnicy.
Do akcji eksterminacji polskich warstw przywódczych w Lasach Piaśnicy Niemcy dołączyli akcję T4 - zabijanie osób psychicznie chorych. Ginęły tu również osoby przywożone koleją z III Rzeszy - Polacy mieszkający przed wojną w Niemczech, jak i Niemcy - przeciwnicy ideologii nazistowskich Niemiec. Wśród ofiar były również osoby narodowości żydowskiej. Masowe egzekucje osób cywilnych w Piaśnicy rozpoczęły się na przełomie października i listopada 1939 roku i trwały, aż do wiosny 1940 roku. Zginęły w nich tysiące osób.
Hołd pomordowanym ofiarom w Lasach Piaśnicy oddała również Dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis wraz z pracownikami, biorąc udział w niedzielnej uroczystości. Głównym organizatorem uroczystości była Gmina Wejherowo oraz Proboszcz Parafii pw. Chrystusa Króla i bł. siostry Alicji Kotowskiej przy współpracy z Prezydentem Miasta Wejherowa, Wójtem Gminy Krokowa, Stowarzyszeniem Rodzina Piaśnicka, 18 Wojskowym Oddziałem Gospodarczym i Batalionem Dowodzenia Marynarki Wojennej.
Udostępnij: