Władysław Kiedrowski urodził się 24 października 1900 roku w Brzeźnie Szlacheckim w powiecie chojnickim. Był potomkiem starej, kaszubskiej rodziny szlacheckiej, herbu Lew. Jego ojcem był Jan Lew Kiedrowski, matką Balbina Marianna Lew Kiedrowska, z domu Chamier Gliszczyńska.
Władysław Kiedrowski uczył się w Collegium Marianum w Pelplinie oraz w gimnazjum w Chełmnie, gdzie jeszcze pod zaborami należał do tajnego filomackiego Towarzystwa Tomasz Zana. Następnie rozpoczął naukę na Uniwersytecie Poznańskim. Po ukończeniu studiów prawniczych w 1924 roku został sędzią w Tczewie a następnie w Wejherowie.
Został przeniesiony do Sądu Okręgowego w Gdyni, gdzie sprawował funkcję przewodniczącego Wydziału Handlowego. W tym samym czasie był wykładowcą prawa w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni.
Władysław ożenił się z Haliną Ostoją-Lniską, pochodzącą z zamożnej rodziny pomorskiej spod Kartuz. Żona Władysława zmarła niedługo przed wybuchem II wojny światowej. Władysław Kiedrowski był zasłużonym działaczem kaszubskim i współzałożycielem oraz sekretarzem Kaszubskiego Zrzeszenia Regionalnego „Stanica” w Gdyni. W jego willi w Gdyni przy ulicy Tatrzańskiej 33 spotykali się znani działacze kaszubscy.
Po wkroczeniu Niemców do Gdyni we wrześniu 1939 roku, Władysław Kiedrowski został aresztowany przez Gestapo. Przebywając w więzieniu uzyskał pozwolenie na warunkowe widzenie z rodziną, chcąc się z nią pożegnać. Strażnikowi niemieckiemu dał słowo honoru, że wróci do więzienia. Podczas pożegnania z rodziną był nakłaniany do ucieczki, jednakże słowa dotrzymał i wrócił do więzienia. Wkrótce po tym został wraz z grupą Polaków zamordowany w Lasach Piaśnicy.
Synowie Władysława Kiedrowskiego swoją działalność związali z kulturą Kaszubską i działalnością społeczną na rzecz regionu.
Udostępnij: