Muzeum wzbogaciło się o nowe zbiory

21.10.2020

Zbiory Muzeum Piaśnickiego wzbogaciły się o kolekcję 5 fotografii przedstawiających Pomorski Krajowy Zakład dla Głuchoniemych w Wejherowie.

Zdjęcia grupowe ofiarowane przez Panią Eugenię Drawz z Wejherowa pochodzą z lat trzydziestych XX wieku i przedstawiają kadrę pedagogiczną z wychowankami. Pomorski Krajowy Zakład dla Głuchoniemych w Wejherowie był jedną z nielicznych szkół dla głuchoniemych, które funkcjonowały już w pierwszych latach po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Nauczyciele należeli do mało licznej, ale bardzo dobrze wykształconej kadry pedagogicznej specjalizującej się w edukacji osób niesłyszących.

Na pozyskanych fotografiach z kolekcji można odnaleźć między innymi Jana Maciejewskiego - surdopedagoga uczącego w tejże szkole od czasów jej otwarcia w 1921 roku. Brał on czynny udział w działalności Towarzystwo Nauczycieli Szkół dla Głuchoniemych w Wejherowie. Był również członkiem zarządu Towarzystwa Czytelni Ludowych i Polskiego Związku zachodniego. W ramach działalności edukacyjnej propagował nowoczesne metody nauczania. Jan Maciejewski został zamordowany przez Niemców jesienią 1939 roku w Lasach Piaśnicy koło Wejherowa.

Zdjęcia przekazane Muzeum Piaśnickiemu są dokumentem, świadectwem istnienia ważnej działalności dla regionu i miasta Wejherowa placówki edukacyjnej, a także dokumentem życia zawodowego Jana Maciejewskiego, pedagoga i zasłużonego działacza społecznego. Za tak cenny dar serdecznie dziękujemy darczyńcy.

Jednym z celów funkcjonowania Muzeum Piaśnickiego jest przywracanie pamięci o ofiarach masowych egzekucji w Piaśnicy, poznanie możliwie jak największej liczby nazwisk pomordowanych, sprawców tej zbrodni, jak i faktów historycznych.

W związku z bardzo intensywnie prowadzonymi pracami nad wystawą stałą w Muzeum Piaśnickim w Wejherowie, apelujemy o przesyłanie wszelkich informacji związanych z ofiarami i zbrodnią dokonaną przez Niemców w Lasach Piaśnicy koło Wejherowa jesienią 1939 roku. Poszukujemy pilnie wszelkich pamiątek, a w szczególności przedmiotów, dokumentów, fotografii związanych z ofiarami i ukazujących ich życie oraz działalność w okresie dwudziestolecia międzywojennego. To zaangażowania zawodowe i społeczne tychże ludzi, liderowanie środowiskom, w których działali i pracowali, było powodem ich aresztowania i kaźni, którą zgotowali im niemieccy oprawcy w Piaśnicy.

Pamiątki po ofiarach rozstrzelanych w Piaśnicy są dziedzictwem kulturowym, ukazującym pracę tychże ludzi dla II Rzeczypospolitej. Poprzez ofiarowywane naszemu muzeum pamiątki utrwalamy wspólnie świadectwo życia ofiar dla potomnych. Zapraszamy do wspólnego budowania pamięci o liderach II Rzeczypospolitej, którym odebrano życie w Piaśnicy.