Bł. siostra Alicja Kotowska

20.11.2020

Błogosławiona siostra Alicja Kotowska urodziła się 20 listopada 1899 roku w Warszawie. Na chrzcie świętym otrzymała imiona: Maria, Jadwiga. Jej rodzice Jan Kotowski i Zofia z Barskich wychowywali Marię wraz z jej licznym rodzeństwem w bardzo patriotycznym i religijnym duchu.

Maria Kotowska w 1918 roku otrzymała świadectwo dojrzałości i rozpoczęła studia na Uniwersytecie Warszawskim na Wydziale Medycznym.

W 1920 roku zgłosiła się ochotniczo do pracy w szpitalu wojskowym, jako sanitariuszka. Za udział w wojnie polsko-bolszewickiej otrzymała odznaczenie państwowe. Po zakończeniu walk zbrojnych powróciła na uczelnię i kontynuowała studia.

Maria Kotowska w 1922 roku rozpoznała swoje życiowe powołanie i postanowiła wstąpić do Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego. W Zgromadzeniu tym w klasztorze w Kętach, niedaleko Bielska rozpoczęła nowicjat i przyjęła imię zakonne - Alicja. Po zakończeniu nowicjatu i złożeniu pierwszych ślubów zakonnych została wysłana do Warszawy. Tam pracowała w Seminarium Sióstr Zmartwychwstanek. Równocześnie kontynuowała studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończyła w 1929 roku, uzyskując tytuł magistra w zakresie chemii. W 1931 roku otrzymała również dyplom nauczycielki szkół średnich. W tym okresie pracowała, jako wychowawczyni i nauczycielka chemii w szkołach prowadzonych przez inne zgromadzenie zakonne w Warszawie. W dniu 15 sierpnia 1928 roku siostra Alicja Kotowska złożyła śluby wieczyste.

W 1934 roku została przełożoną powstającego domu zakonnego w Wejherowie, z siedzibą przy ulicy Klasztornej. Jednocześnie została dyrektorem Prywatnej Szkoły Powszechnej oraz Żeńskiego Gimnazjum Ogólnokształcącego - szkół prowadzonych dla dziewcząt przez Zgromadzenie Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego w Wejherowie. Tam również pracowała, jako nauczyciel. Kierowane przez nią szkoły otrzymały imię Matki Boskiej Swarzewskiej Królowej Polskiego Morza (1937). Jako dyrektor i nauczyciel wprowadzała nowatorskie metody nauczania. Uczennice wspominały siostrę Alicję, jako osobę wymagającą, kompetentną i lubianą, która starała się przekazywać szeroką wiedzę, a równocześnie wychowywała uczennice na świadome swych obowiązków Polki miłujące Boga i Ojczyznę. Organizowała dla dziewcząt wycieczki krajoznawcze. W jej szkole powołano samorząd uczniowski, utworzono drużynę harcerską i Sodalicję Mariańską. W trakcie swojego kilkuletniego pobytu w Wejherowie, współpracowała aktywnie z władzami miejskimi, a zwłaszcza z burmistrzem Wejherowa Teodorem Bolduanem oraz księdzem dziekanem i proboszczem Edmundem Roszczynialskim.

Dnia 06 czerwca 1936 roku siostra Alicja Kotowska wieloletnia dyrektor Gimnazjum i Liceum żeńskiego w Wejherowie wraz z uczennicami szkół uczestniczyła w uroczystościach 10 - lecia rządów Prezydenta RP Ignacego Mościckiego w Warszawie. Delegacja uczennic wręczyła Prezydentowi w darze poduszkę ozdobioną haftem kaszubskim. W zbiorach Narodowego Archiwum Cyfrowego zachowała się fotografia dokumentująca tę wizytę. Siostra Alicja Kotowska zbierała również fundusze na zakup karabinów maszynowych dla wejherowskiej jednostki wojskowej. Uroczyście przekazano je żołnierzom w 1937 roku. Za swoje zasługi w krzewieniu polskości otrzymała honorowe członkostwo wejherowskiego oddziału Polskiego Związku Zachodniego. W 1939 roku, po wybuchu II wojny światowej siostra Alicja wspomagała w tym trudnym okresie potrzebujących, udzielając im noclegu i rozdając posiłki z kuchni klasztornej. Obawiając się grabieży i profanacji przedmiotów liturgicznych znajdujących się w kaplicy klasztornej, siostra Alicja poleciła je umieścić w skrzyni i zakopać w przyklasztornym ogrodzie.

W dniu 23 października 1939 roku matka jednej z uczennic ostrzegła siostrę Alicję - przełożoną Zgromadzenia, że Niemcy chcą ją aresztować. Siostra Alicja nie chciała się jednak ukryć, aby nie narażać na niebezpieczeństwo pozostałych sióstr w klasztorze. Dnia 24 października 1939 roku Niemcy aresztowali siostrę Alicję Kotowską i uwięzili ją w wejherowskim więzieniu. Z relacji świadków wiadomo, że przebywała tam do dnia 11 listopada 1939 roku. W dniu polskiego święta narodowego wywieziono ją, wraz z grupą ponad 300 Polaków do Piaśnicy, gdzie została rozstrzelana.

Podczas ekshumacji w 1946 roku, w jednym z odkopanych grobów znaleziono fragment dużego różańca, jaki noszą Siostry Zmartwychwstanki. Miejsce to uznano za symboliczny grób siostry Alicji Kotowskiej. W dniu 13 czerwca 1999 roku w Warszawie papież Jan Paweł II podczas swojej pielgrzymki do Polski dokonał beatyfikacji 108 męczenników II wojny światowej, a wśród nich siostrę Alicję Kotowską.