Zbiorowa mogiła oznaczona numerem 8 miała 8 m 50 cm, 5 m szerokości i 2 m 90 cm głębokości. Komisja ekshumacyjna w 1946 roku stwierdziła, że w dole tym nie było zwłok ludzkich. Najprawdopodobniej został zasypany wkrótce po jego wykopaniu. Podobnie orzekła komisja w sprawie sąsiedniego grobu nr 9.
Ofiary stracone w Piaśnicy można podzielić na trzy główne grupy. Pierwszą grupę stanowią osoby zamordowane w ramach akcji „Intelligenzaktion” – operacji mającej na celu eliminację polskich warstw przywódczych z Pomorza, mogących w mniemaniu Niemców zagrozić panowaniu III Rzeszy na tym terenie. Osoby te zostały po wkroczeniu Wehrmachtu aresztowane, następnie stracone. Do drugiej grupy należą osoby i rodziny przywożone z terenów III Rzeszy. Dotychczasowe ustalenia wskazują na to, że byli to Polacy, Niemcy i Czesi, również Żydzi. Pomimo tego, że to najliczniejsza grupa zamordowanych, najmniej wiemy o kulisach organizowania eksterminacji tych ludzi. W trzeciej grupie ofiar są pacjenci zakładów psychiatrycznych mordowanych w ramach niemieckiego programu polegającego na fizycznej eliminacji osób cierpiących na zaburzenia psychiczne.
Fragment tekstu pochodzi z: „Przewodnik Piaśnica. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 roku”Przewodnik po Piaśnicy
Udostępnij: