Resort kultury prowadzi na terenie całego kraju ponad 100 projektów muzealnych. Powstaje sieć nowoczesnych placówek, które mają uzupełniać białe plamy w polskiej pamięci narodowej. W tym roku planowane jest m.in. otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru. W kolejnym gotowe mają być Muzeum Pamięć i Tożsamość w Toruniu oraz Muzeum Historii Polski.
01 stycznia 2021 Telewizja Trwam i Radio Maryja, zaprezentowały w swoich serwisach informacyjnych, materiał na temat realizacji przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu programu powstania sieci nowoczesnych muzeów w Polsce. O Muzeum Piaśnickim opowiadała Teresa Patsidis - Zastępca Dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego.
"(...)Właściwego upamiętnienia po latach doczekała się także „Zbrodnia Piaśnicka”. W lasach w okolicach Wejherowa mordowano polską inteligencję. Doświadczenie przy tej zbrodni posłużyło później Niemcom w realizacji kolejnych planów eksterminacji. W Muzeum Piaśnickim powstaje już wystawa stała.
– Stworzyliśmy scenariusz i koncepcję wystawy. Muzeum będzie funkcjonować docelowo w historycznym miejscu, w tzw. willi doktora Panka – mówi Teresa Patsidis, Zastępca Dyrektora Muzeum Stutthof ds. Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie, która nadzoruje budowę muzeum.
W trakcie wojny willa należąca do polskiego patrioty, Franciszka Panka, została przejęta przez gestapo. Stamtąd zapadały decyzje o egzekucjach w lasach piaśnickich.(...)"
Cały materiał można obejrzeć pod linkiem Materiał Radia Maryja i Telewizji Trwam
Udostępnij: