Do dziś nie udało się odnaleźć eksponatów z tzw. Wystawy Piaśnickiej - czyli rzeczy osobistych odkopanych podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych w Piaśnicy w 1946 roku. Wśród nich były krzyżyki, medaliony, obrączki, modlitewniki należące do osób zamordowanych. Eksponaty po 1948 roku zaginęły.
Wskutek ekshumacji jedynie w dwóch grobach pod warstwą wapna odnaleziono zwłoki 305 ofiar. Reszta ciał została spalona podczas akcji likwidacji śladów zbrodni prowadzonej przez Niemców. Przy zachowanych ciałach odnaleziono również rzeczy osobiste ofiar.
Zgodnie z ustaleniami IPN przedmioty zostały przekazane wejherowskiemu obwodowi Polskiego Związku Zachodniego. Aby ułatwić ustalenie tożsamości zamordowanych, organizowane były w różnych miejscach wystawy, które dawały możliwość identyfikacji ofiar po ich rzeczach osobistych. Pierwsza wystawa zorganizowana została w Wejherowie, później prezentowana była w innych miastach, m. in. w Gdyni, Sopocie i Bydgoszczy. Następnie przedmioty przekazane zostały Zarządowi Okręgu Polskiego Związku Zachodniego w Gdańsku z siedzibą w Sopocie. Po odpowiednim zabezpieczeniu i posegregowaniu umieszczono 203 elementy ekspozycji wraz z cenną dokumentacją fotograficzną z przebiegu prac ekshumacyjnych w skrzyni opatrzonej opisem: „Eksponaty z Wystawy Piaśnickiej”. Ostatnia informacja o losach wystawy pochodzi z końca 1948 roku. Dwa lata później zlikwidowany został dysponujący nią Polski Związek Zachodni.
Instytut Pamięci Narodowej rozpowszechniał w 2013 roku apel o pomoc w poszukiwaniu Wystawy Piaśnickiej. Muzeum Piaśnickie, oprócz publikowanego od kilku miesięcy komunikatu o zbiórce wszelkich pamiątek związanych ze zbrodnią piaśnicką, apel ten powtarza. Pracownicy obu instytucji liczą na to, że eksponaty odnajdą się.
W przypadku posiadania jakichkolwiek informacji, uprzejmie prosimy o kontakt:
Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, ul. Św. Jacka 11/2, 84-200 Wejherowo, tel. (58) 736-11-11, e-mail: muzeum@muzeumpiasnickie.pl.
Udostępnij: