Grób nr 9 jest jedną z dwóch mogił w Lesie Piaśnickim, w której komisja ekshumacyjna nie odnalazła szczątków ludzkich i przedmiotów. Mogiła została najprawdopodobniej przygotowana, ale zbrodniarze nie wykorzystali jej i ponownie zasypali. Grób miał wymiary 7 m 50 cm długości, 4 m szerokości i 2 m 90 cm głębokości.
Fot. M. Jasiński, 2017 r.
Rezultaty przeprowadzonych badań nie pozwalają na rzetelne określenie liczby osób pochodzących z Pomorza straconych w Piaśnicy. Zadanie to utrudniła niemiecka akcja niszczenia śladów zbrodni i różniące się znacząco zeznania świadków. W styczniu 1940 okupacyjny starosta wejherowski Heinz Lorenz poinformował gauleitera Alberta Forstera, że „z powiatu zlikwidowano 634 osoby”. Owa liczba obejmuje jednak wyłącznie osoby zamieszkujące tereny obecnych powiatów puckiego i wejherowskiego.
Do dziś udało się ustalić listę około 1100 nazwisk ofiar zbrodni piaśnickiej.
W gronie zamordowanych mieszkańców regionu znaleźli się przedstawiciele wszystkich warstw polskiego społeczeństwa zaangażowani w latach międzywojennych w działalność polityczną, społeczną, oświatową, kulturalną, religijną oraz sportową. Miały także miejsce przypadki mordowania polskich jeńców wojennych i Niemców – przeciwników ideologii nazistowskiej.
Fragment tekstu pochodzi z: „Przewodnik Piaśnica. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 roku”, wydanego w 2017 roku. Przewodnik po Piaśnicy
Udostępnij: