Paweł Mrzygłocki urodził się 24 stycznia 1897 roku w Kozłowie niedaleko Lwowa. Był pierwszym dzieckiem Piotra i Marii z domu Główka. Imię otrzymał prawdopodobnie po swoim dziadku od strony matki.
Paweł Mrzygłocki z zawodu był kołodziejem. Na Pomorze przybył wraz Armią gen. Józefa Hallera. Uczestniczył w zaślubinach Polski z Morzem w Pucku w dniu 10.02.1920 roku. Jego odział został zakwaterowany w Ustarbowie. Tam poznał też swoją przyszłą żonę Annę, z domu Schwichtenberg. Paweł Mrzygłocki brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Po powrocie z niej, wrócił na Pomorze i osiadł w Wejherowie.
Miał ośmioro dzieci: Elżbietę ur. w 1922 roku, Annę ur. w 1923 roku, Helenę ur. w 1925 roku, Wiktora ur. w 1927 roku, Pawła ur. 1929 roku, Leona ur. w 1931 roku, Kazimierza ur. w 1935 roku, oraz Stanisława ur. w 1937 roku. Przy obecnej ulicy Cichej w Wejherowie Paweł Mrzygłocki wybudował dla rodziny dom oraz otworzył zakład kołodziejski. Oprócz języka polskiego posługiwał się również językiem niemieckim oraz językiem kaszubskim, ktory poznał mieszkając na Pomorzu. Był członkiem Polskiego Związku Zachodniego.
Po wybuchu II wojny światowej, we wrześniu 1939 roku uczestniczył w obronie Wybrzeża. Po wkroczeniu Niemców do Polski i ustaniu walk, został aresztowany jako jeniec, a następnie po 2 tygodniach zwolniony do domu. Pod koniec października 1939 roku został ponownie aresztowany przez Gestapo. Przetrzymywano go w w więzieniu w Wejherowie. W dniu 11 listopada 1939 roku został przez Niemców rozstrzelany w Lasach Piaśnicy koło Wejherowa. W trakcie ekshumacji w 1946 roku szczątki Pawła Mrzygłockiego rozpoznała żona. Jego grób znajduje się na starym zabytkowym cmentarzu w Wejherowie przy ulicy 3 Maja.
Udostępnij: