Zbiorowa mogiła nr 10 miała 8 m 50 cm długości, 3 m 50 cm szerokości i 3 m 20 centymetrów głębokości. Podczas niemieckiej akcji niszczenia śladów zbrodni z grobu zostały wykopane ciała. Fakt ten potwierdziła komisja ekshumacyjna 1946 roku.
W dniu polskiego Święta Niepodległości – 11 listopada 1939 roku – Niemcy zamordowali w Lasach Piaśnickich ponad 300 osób. Wśród nich byli mieszkańcy Gdyni i Wejherowa. Zastrzelona została m.in. bł. s. Alicja Kotowska, nauczycielki Kazimiera i Stanisława Pankówny, sędzia Władysław Kiedrowski, nadleśniczy Roman Kuniewski, kompozytor i prawnik Stefan Bereza.
Barbara Bojarska wspomina w swojej książce „Piaśnica”, że SS-Untersturmführer Herbert Teufell osobiście wywoływał skazańców z cel i odsyłał do samochodów stojących na dziedzińcu.
Zamordowanie w Święto Niepodległości przez Niemców większej niż zwykle liczby więźniów miało dobitnie dać do zrozumienia Polakom, że ich ojczyzna już nie istnieje i istnieć nie będzie.
Fragment tekstu pochodzi z: „Przewodnik Piaśnica. Miejsce niemieckich zbrodni na Pomorzu w 1939 roku”, wydanego w 2017 roku. Przewodnik po Piaśnicy
Udostępnij: