Juliusz Hundsdorff urodził się 29 stycznia 1901 roku w Nowem. Jego ojcem był Juliusz Hundsdorff, a matką Łucja z domu Calbecka. Po ukończeniu szkoły średniej uczył się zawodu u Romana Stamma w Chojnicach. Od 1924 roku zamieszkał w Gdyni i otworzył sklep pn. „Żelazo i sprzęty kuchenne”.
W 1927 roku ożenił się Heleną Nowacką. Mieli troje dzieci. W 1932 roku wybudował kamienicę przy ulicy Starowiejskiej 7 w Gdyni, według projektu architekta Mariana Maślińskiego, w stylu wczesnego funkcjonalizmu. Na parterze tejże narożnej kamienicy mieścił się słynny przedwojenny zakład fotograficzny „Foto-Elite”.
Juliusz Hundsdorff był jednym z założycieli Towarzystwa Kupców Samodzielnych. Pełnił funkcję skarbnika w pierwszym zarządzie. Był również członkiem zarządu Związku Towarzystw Kupieckich na Pomorzu. Należał do Polskiego Związku Zachodniego i Polskiego Czerwonego Krzyża Był radnym Rady Miejskiej w Gdyni.
Organizował również pomoc dla ubogich rodzin wielodzietnych, dożywianie dzieci w szkołach i wypoczynek wakacyjny. W 1937 roku został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi. Juliusz Hundsdorff po zajęciu Gdyni przez Niemców został aresztowany, jako jeden z tak zwanych „zakładników gdyńskich”. Po uwolnieniu pozostał w mieście, jednak 27 października 1939 roku Niemcy aresztowali go ponownie. W dniu narodowego święta Polaków, 11 listopada 1939 Juliusz Hundsdorff, wraz grupą ponad 300 osób został zamordowany przez Niemców w Lasach Piaśnicy.
Udostępnij: